Правителството възнамерява да вземе рекорден дълг от 8.1 милиарда лева през следващата година, но на никого и през ум не му минава да протестира.
Проблемът е, че тези 8.1 милиарда лева ще послужат просто за гасене на пожари и запълване на дупки - отпускане на пари под формата на заем (до 2 милиарда лева) за Фонда за гарантиране на влоговете заради защитените депозити в КТБ, за актуализацията на Бюджет 2014, за финансиране на проекти по спрените оперативни програми ...
Взимането на дълг не е чума, когато обаче икономиката върви напред и може да генерира бързо средства, които да бъдат върнати. А не заемите да се трупат години наред с лихвите. Българският случай е такъв - в няколко поредни правителство - проблемите се отлагат, реформи не се правят, а по-малкото приходи компенсират повечето разходи със срамежливи заеми.
Неслучайно Бюджет 2015 бе описан като „консервативен и срамежлив". Засега вътре не личат разтърсващи реформи. Вместо това се връща десятъкът върху „лихвите" (т.е. данъчно облагане на вече обложени пари), а потребителската сила се стимулира със знаменателните 40 лева върху минималната работна заплата.
Най-учудваща е всеобщата апатия по най-важния въпрос за държавното управление, който засяга пряко абсолютно всеки гражданин - държавния бюджет.
А не беше така - всички помнят нощта на Белия автобус, когато заради заложения нов държавен дълг от 1 (един, а не осем) млрд. лева протестът задуши в собствен сос замръкналите бюджетари в парламента.
Точно по същото време президентът Росен Плевнелиев наложи вето върху актуализацията на Бюджет 2013 - при това именно заради взимането на нов дълг и липсата на реформи.
Обществените настроения бяха приспани от предречения Апокалипсис, някъде между кабинета „Орешарски" и новото правителство, а единствената интересна новина в момента изглежда къде хората с гарантираните депозити до 100 000 евро от КТБ ще си похарчат или скътат парите.