Русия ще отговори реципрочно на Европейския съюз и САЩ, ако й бъдат наложени икономически санкции заради кризата в Украйна. Заканата дойде с официално съобщение от руското икономическо министерство, но без да се посочва в какво ще се състоят контрасанкциите.
По-рано днес, в реч пред Бундестага, германският канцлер Ангела Меркел заплаши Кремъл с "огромни политически и икономически щети" и с понасяне на "сериозни загуби за икономиката и контактите й с ЕС, ако не смени курса към Украйна". Меркел обвини Русия, че използва "закона на джунглата".
"Никой от нас не иска да се стига до такива действия. Но ние всички сме готови за тях и ще ги решим, ако са неизбежни", подчерта тя.
"В период на огромна несигурност в Украйна, Русия не доказа, че е партньор за стабилност в съседната държава, с която е исторически, културно и икономически тясно свързана", каза Меркел, цитирана и от "Файненшъл таймс".
Руският президент Владимир Путин вече коментира, че евентуални търговски ограничения върху неговата държава ще имат последствия върху световната икономика.
В началото на следващата седмица европейските външни министри ще гласуват ограничителни мерки, включващи замразяване на авоари и забрана за пътуване на лица, които заплашват териториалната цялост на Украйна. За момента имената на президента Владимир и първия му дипломат Сергей Лавров не попадат там.
Москва се надява ограничителните мерки да бъдат само политически, а анализатори коментират, че това ще е най-сериозното наказание от ЕС за Кремъл след края на Студената война. Руският зам.-министър на икономиката Алексей Лихачьов изтъкна, че икономически санкции не са желателни.
Руски политици и бизнесмени се подготвят за сценарий с тежки санкции, каквито бяха наложени от Запада срещу Иран - оръжейно ембарго, ограничения за износа на петрол и замразяване на банкови авоари.
Прогнозите са, че европейските министри ще одобрят мерките, освен ако не Русия не прекрати намесата си в стратегическия Кримски полуостров до понеделник, 17 март.
Ден по-рано в Крим ще се проведе местен референдум за присъединяване към Руската федерация. Временното правителство на Арсений Яценюк, Брюксел, Вашингтон и Г-7 няма да признаят резултатите от допитването, тъй като в конституцията Украйна промени в териториалната цялост не могат да се решават само с местни референдуми.