Страни като България и Естония могат да дават уроци на някои западни държави, "които вече са забравили какво значи преструктуриране на финансовия сектор и бюджетна дисциплина". Това каза вицепремиерът и министър на финансите на България Симеон Дянков в интервю за CNN, където беше гост на бизнес програмата с водещ Ричард Куест.
Дянкво изрази становище, че България не би приела да се присъедини към еврозоната в сегашното й състояние. Той припомни, че преди две години, когато е станал министър, много е искал България да приеме общата валута. След случилото се в Гърция страната трябва да е много по-предпазлива и да знае "към какво се присъединява", уточни Дянков.
"Предпазливи сме не от монетарна, а от фискална гледна точка, защото трябва да знаем какви данъчни правила ще бъдат въведени. Сегашните данъчни правила не ни харесват, както и идеята за данъчна хармонизация. Именно затова България иска да участва в изработването им."
По думите на Дянков аргументите в полза на присъединяването са "да се възползваме от консервативните фискални принципи, върху които се гради тя."
В същото време той разкритикува това, че често политическите аргументи имат надмощие над икономическите.
"Финансовите министри се събират, говорят, решават, подготвят документи, след това въпросът отива при политиците и в крайна сметка се получава нещо различно от онова, за което са се договорили финансистите", каза той.
Според Дянков това е една от причините миналата година да не се стигне до надеждно и трайно решение на разрастващата се криза с външния дълг на Гърция. Политическите решения често са частични. А сегашната криза е стигнала дотам, че с частични решения изход не може да бъде намерен, посочи вицепремиерът.