Забраната за пушене на закрито остава, след като парламентът отхвърли и двата законопроекта за отмяна на този режим и връщане на цигарения дим. В края на дългите дебати по темата министърът на здравеопазването Татяна Андреева призова народните представители да гласуват по съвест - в името на здравето.
Дори в БСП, откъдето е единият законопроект за отмяна на забраната, едва 50 народни представители подкрепа отпадането й. Режимът бе приет преди година и половина от правителството на ГЕРБ, но още с първите си публични изяви кабинетът "Орешарски"тръгна срещу него. В предизборната кампания лидерът Сергей Станишев обеща на собствениците на заведения забраната да отпадне.
Преди това
Депутатите загърбиха цвят и партийна лоялност по щекотливата тема да падне или не пълната забрана за пушене в закрити обществени места.
БСП се прицели в завръщане на цигарите в ресторанти и барове до Нова година, а „Атака" застана плътно зад идеята, но със свой собствен законопроект. А депутатите от ГЕРБ се появиха със залепени стикери със зачеркната цигара върху саката си.
От ДПС се обявиха против връщането на особени помещения за пушачи и за непушачи. Тунчер Кърджалиев директно определи предложенията като "популизъм" и заключи, че икономическите аргументи нямат тежест над здравните.
Петър Мутафчиев от БСП пък обяви, че няма да подкрепи поправките, тъй като представлявали непоследователност в политиката.
Миналата седмица експерти от БАН обявиха социологическо изследване, според което 57% от българите подкрепят пълната забрана. Депутатът от левицата Спас Панчев по-рано обясни промените в Закона за здравето с логическия аргумент, че в момента пълната забрана така и така не се спазва, следователно няма нужда от нея.
По време на дебатите в пленарна зала той дори заяви, че няма категорични изследвания, които да потвърждават вредата от пасивното тютюнопушене - т.е., че цигареният дим вреди на тези, които не пушат, но са длъжни да го вдишват.
Станислав Станилов от "Атака" също обезсмисли борбата с тютюнопушенето, позовавайки се на международни статистики, според които бедността, алкохолът и цигари вървят ръка за ръка и следват принципа "Колкото повече, толкова повече".
Колежката му Маргарита Ташева описа пълната забрана като пореден абсурд на брюкселската бюрокрация, какъвто е стандартът за дължината на презерватива от 16 см., например.
С предложените от Панчев поправки в игралните зали, казината и заведенията с изцяло нощен режим на работа щеше да се допуска тютюнопушене без необходимостта от обособяване на самостоятелни помещения за вредния навик.
Законовите промени бяха поискани от ресторантьорски и хотелиерски организации, които твърдяха, че пълната забрана убива бизнеса им. От опозицията заподозряха и дългата ръка на цигареното лоби.
Дебатът се съпровожда с протест на коалиция „България без дим" пред сградата на Народното събрание и се излъчва на живо по БНТ и БНР. Гласуването ще бъде по съвест.