Депутатите отново ще се занимават с наргилетата и другите устройства за пушене, след като от парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" предложиха промени в Закона за здравето.
С новата редакция от ПП-ДБ предлагат забраната за тютюнопушене на закрити обществени места да влязат всякакви тютюневи изделия и устройствата за пушенето им.
Там още се предвижда и увеличаване на глобите за обекти, в които забраната се нарушава.
С промените в Закона за здравето от ПП-ДБ предлагат да бъде въведено понятието "употреба на тютюневи и свързани с тях изделия", което заменя понятието "тютюнопушене".
По този начин забраната за пушене на закрито, че обхване изделията, при които няма пушене, става ясно от мотивите на вносителите. мотивират се вносителите от ПП-ДБ.
Идеята е забраната да засегне и наргилетата, при които вредата за здравето идва от процеса по разпалване на сместа.
Допълнителен фактор е многократното всмукване от наргилето, което може да продължи 45 минути, за разлика от пушенето на цигара, посочват вносителите.
От ПП-ДБ цитират международно изследване на Световната здравна организация, според което България се нарежда на пето място сред общо 42 държави по най-интензивно пушене на наргиле от ученици на възраст 11-13 години.
В проекта за промени в Закона за здравето не се предвижда увеличаване на глобата за самите пушачи, които нарушават забраната.
Вдигат се обаче глобите за заведенията, които допускат това да се случва. Ако промените бъдат приети, глобите за обектите ще започват от 500 лева и ще стигат до имуществена санкция от 8000 лева, ако става дума за юридическо лице.