Докъде е стигнала науката в откриването на нови източници на енергия?
Отговорите търси петият епизод на „Пробив" по National Geographic Channel. В неделя, 6 декември, от 20.55 поредицата продължава да разкрива най-значимите научни иновации в наши дни чрез още един документален филм, режисиран от голямо име на холивудското кино.
Режисьор на „Енергия на границата на възможното" е Акива Голдсман, известен като сценарист на любими ленти („Красив ум", „Аз, роботът", „Късметлията") и носител на „Оскар" и „Златен глобус". В епизода той показва колко много начинът ни на живот зависи от принципа на въртящото се колело.
Всичко онова, което ни дава възможност да се придвижваме, работим, играем, създаваме и оцеляваме е изградено на въртящи се колела. Но също така изисква гориво - независимо дали става дума за двигателите на колите или за парно-турбинните генератори в електроцентралата.
Светът много дълго разчиташе на въглеродни горива, но вече знае, че тяхното количество е ограничено, а негативният им ефект върху околната среда - безспорен.
Затова на сцената излиза ново поколение изобретатели, иноватори и предприемачи. Те обръщат поглед към границите на възможните технологии и търсят нови начини да завъртят колелото. Епизодът „Енергия на границата на възможното" се спира върху няколко от тях и техните вълнуващи експерименти, които постепенно напредват.
Едни опитват да уловят огромната мощ на изкуствено създадено торнадо, други - да използват енергията на Слънцето в централа за 1 млрд. долара, а трети се стремят да постигнат устойчив термоядрен синтез.
Постиженията им до момента и условията им на работа са показани във впечатляващи кадри, сред най-запомнящите се в цялата поредица „Пробив".
Поредицата продължава и следващата седмица със своя последен епизод, в който Анджела Басет разказва как науката може да спаси човечеството от воден апокалипсис.
Пълна информация за „Пробив" по National Geographic Channel и допълнителни факти за епизодите може да намерите тук.