Интуитивното съзнание е дар, а рационалното - верен слуга

Той впряга в действие силата на убеждението. С нейна помощ е правил всякакви невероятни неща – познавал е имена, уцелвал е намислени числа, предсказвал е серийния номер на банкнота, който съвпада със случайно избран телефонен номер... Прозренията го осеняват внезапно – докато си плаща сметката в някой ресторант в Лас Вегас, да речем.

Ненадминат шоумен и менталист, Лиор Сушард изправя публиката в цял свят на крака. Прочу се с победата си в популярното международно телевизионно шоу "Наследникът" с водещ знаменития мистификатор Ури Гелер.

Оттогава насам Сушард често се появява в токшоута по цял свят, включително в шоуто на Джей Лено, а от 2014 г. има и български фенове. При това страстни.

В ежедневието си Лиор изглежда нормален човек (дори си има приятелка, представете си.) Смята, че  е извадил голям късмет да се роди в Израел, където творческият дух се цени – особено през последните десет години. В Израел талантът и предприемчивостта са нещо като национален ген. А Лиор е предприемач със собствена стартъп компания – само той и силата на неговото съзнание.

Една от областите, които представляват особен интерес за него, е невролингвистичното програмиране (НЛП). То изследва връзките между начина, по който мислим, и начина, по който общуваме – вербално и невербално. Впрочем измежду всичките му ментални изпълнения има едно, което винаги интригува хората - това е предсказването на спортни резултати...

Не е за вярване, споделя Лиор, но понякога най-абсурдните и нелепи словесни игри могат да ви накарат да мислите творчески. И дава пример с любимите си elephant jokes (на български нещо като "тъпи вицове"), които пораждат смях и забавление заради изненадващите отговори. Също и заради неконвенционалната логика:

Въпрос: Защо комарите не хапят адвокати? Отговор: Защото не са канибали.

Въпрос: Колко психоаналитици са нужни, за да се смени една крушка? Отговор: Зависи от детството на крушката.

А какво ще кажете за следната мисловна заблуда:

Ако шоколад и дъвка струват долар и десет цента заедно, а шоколадът струва един долар повече от дъвката, то колко струва тя?

Повечето хора, казва Лиор, когато чуят този въпрос, отговарят автоматично: "Десет цента". Защото единият долар ги подвежда. Ключът тук е да осъзнаете, че шоколадът струва с един долар повече, тоест ако кажете, че дъвката струва 10 цента, значи шоколадът трябва да струва долар и десет цента (а шоколадът и дъвката заедно ще струват долар и двайсет). Единственият правилен отговор е, че дъвката струва пет цента, шоколадът долар и пет цента, а двете заедно струват долар и десет цента.

Целта е да бъде насърчено латералното мислене, да отворите ума си към всякакви възможности, да повярвате, че интуицията съществува. Както казва Айнщайн, "интуитивното съзнание е свещен дар, а рационалното съзнание – верен слуга, но ние сме създали общество, което почита слугата и пренебрегва свещения дар".

Лиор Сушард мило напомня, че творчеството е непрекъснат процес. Няма проблем да изживеете живота си като скептик, но скептицизмът затваря повече врати, отколкото отваря. Най-добрите идеи и изобретения са бивши мечти. А ако тази книга ви е доставила удоволствие, значи и вие можете да четете мисли.

Премиерата на книгата на Сушард "Четецът на мисли" ще се състои на 3 април от 19:00 ч. в литературен клуб "Перото". Събитието се организира съвместно с Магдалена Николова и НЛП Тренинг Център. Вход свободен.

Новините

Най-четените