Събитията около женския финал на US Open 2018 все още занимават феновете и дори хора извън тенис света.
Серина Уилямс бе на крачка от това да изравни рекорда на Маргарет Корт от 24 титли на турнири от Големия шлем, но бе пречупена от японската сензация Наоми Осака.
Победата на Осака обаче остана на заден план заради грозните сцени, които Уилямс разигра на корта.
Събитията накратко:
Треньорът на Серина – Патрик Муратуглу, й дава наставления от трибуните – нещо, което бе уловено от камерите и за което Муратуглу призна след мача, както и забранено от правилника. За това американката получава предупреждение.
Малко по-късно, вбесена от две двойни грешки, Серина чупи ракетата си в земята. Следва второ предупреждение от съдията на стола Карлос Рамос и отнемане на точка от актива на американката
Върхът на скандала дойде, когато Серина започна да обижда лично съдията, наричайки го „лъжец“ и „крадец“, искайки извинение за отнетата точка. Това беше третото нарушение на правилата от страна на Уилямс, което доведе и до присъждане на гейм в полза на противничката й.
Всичко според правилата, но не и за Серина и за огромната част от американски фенове по трибуните.
„Доказателството“, което Уилямс се опита да представи за това, че никога не е мамила през живота си, бе фактът, че е майка - необяснимо как това може да има значение в ситуацията.
Последва и тирадата, обвинявайки съдията в сексизъм, в налагането на двоен стандарт и в това, че не би наложил подобно наказание срещу мъж на корта.
Интересно, съперничката й също е жена, но не получи наказание.
Без да се заиграваме със сексистката и расистката карта, няколко неща бяха кристално ясни в този финал – Наоми Осака беше по-добрата тенисистка и заслужено спечели, а Серина Уилямс изпусна нервите си, за което беше наказана.
Най-простото обяснение на ситуацията даде Патрик Макенроу в студиото на ESPN след финала: „Серина е права, че може би ситуацията би се развила по различен начин, ако играеха мъже. Но самата тя трябва да поеме вината, че продължи с поведението си по време на мача.
Дали смятам, че всички решения на съдията на стола бяха правилни? Не. Но мисля, че и тези на Серина не бяха.
(Муратуглу) също е прав – всеки дава наставления. Но и всеки кара с превишена скорост. Ако те хванат, те глобяват. Той беше хванат. Но Серина го прие лично.
Виждал съм да предупреждават Рафаел Надал за наставления от треньора по време на големи мачове. Той се ядосва, но след това го забравя и се успокоява. Серина се ядоса, но вместо да се успокои, се разгневи още повече.“
Дори Патрик Макенроу обаче забравя, че брат му – Джон, беше дори дисквалифициран на Australian Open 2000 за подобни гневни изблици срещу съдията.
Истината е, че съдиите имат свободата да решават кога да наложат тези наказания. Истина е обаче и че голяма тенисистка като Серина Уилямс прекали, а гневното й поведение се прехвърли и у феновете, които освиркваха съдията и съперничката й, въпреки че Осака не беше виновна по никакъв начин за избухванията на американката.
А това далеч не е първото избухване на Серина, нито първото й подобно наказание, нито първите обидни думи, които изстрелва по адрес на съдии или съпернички – били те мъже, или жени. Това се превръща в модел на поведение на американката, когато мачът не върви в нейна полза.
[VIDEO]: If Serena Williams is "fighting for women's rights and for women's equality" why does she have a history of harassing and intimidating women line judges/players? She told one woman she was "unattractive inside" and threatened to hit another.
— Austen Fletcher (@fleccas) September 9, 2018
When is it feminsim? pic.twitter.com/7fh3GQFPPL
Колкото и да спориш със съдията, това няма да промени решението му - едно от „златните“ правила в спорта. Серина сама се закопа и потърси оправдание другаде за това, че нямаше отговор на мощната игра на Осака.
А най-лошото от цялата ситуация е, че успехът на японката остана в сянка. 20-годишната Осака е първата шампионка на турнир от Големия шлем от Страната на изгряващото слънце. Бъдещето е пред нея и е наистина грозно първият й голям успех да бъде белязан от тези грозни сцени.
Кой е брат на Джон Макенроу?
Тенисът е аристократичен спорт - не за маймуни
Когато си шампион от класата на Серина имаш и далеч по големи отговорности, особенно към спорта като цяло. Не подобава на такава тенесистка да не може да овладее нервите си, грозно е, изразява пренебрежение към, опонентката, съдията, публиката и спорта.