298 дни след като изведе Лестър до най-сензационната титла в историята на английския футбол, Клаудио Раниери бе уволнен.
Приказката за италианеца приключи не по сладко розовия вариант на „Дисни“, а по вкуса на Братя Грим.
И ако преди 9 месеца видяхме приказната страна на футбола, време е футболната логика да вземе връх.
Отборът не върви и отговорник №1 в такива ситуации е мениджърът.
Жозе Моуриньо спечели Висшата лига през 2015-а и бе уволнен преди Коледа. Лестър може и да не е Челси, но бизнесът си е бизнес, а изпадането си е изпадане.
Все пак, от началото на този сезон в сила влезе новият договор за тв правата, според който отборите във Висшата лига ще си поделят 10,4 милиарда паунда в рамките на три сезона – до края на 2018/19. Това са много пари, които никой не иска да изпуска.
Никой мениджър не е неуволним.
Много може и да съжаляват за съдбата на Раниери, но това е футболът.
И ако слуховете, че треньорът е изпуснал съблекалнята, уволнението му дори в периода между двата 1/8-финала в Шампионската лига, е оправдано.
Раниери получи почти всичко, което искаше през лятото. Собствениците осигуриха 90 милиона за трансфери. Продаден бе единствено Н`Голо Канте, а останалите лидери получиха удължаване на договорите си и повишение на заплатите.
Но в Лестър нещо се счупи.
През миналия сезон Джейми Варди финишира с 24 гола, само на един зад топ реализатора Хари Кейн, като изравни рекорда за 11 поредни мача с попадение. През този – има пет в 22 двубоя във всички турнири.
Рияд Марез – определеният за футболист на миналия сезон – наниза 17 и асистира за още 11 гола миналия сезон. През този – има три и два голови паса.
На всичко отгоре Лестър е отборът с най-слабата защита на титлата в историята.
След 25 кръга момчетата на вече бившия треньор Клаудио Раниери събраха 21 точки. Статистиците веднага направиха сравнение, което показа, че това „постижение“ е по-слабо и от това на Ипсуич през 1963-та, и от това на Астън Вила през 1982-ра, и от това на Ливърпул от 1924-та, и от това на Шефийлд Юнайтед през 1899-а.
Ако някой измежду Хъл, Кристъл Палас и Съндърланд спечели мача си в събота, Лестър ще влезе в зоната на изпадащите. Ако и трите го направят, „лисиците“ ще бъдат на дъното, преди да приемат Ливърпул в понеделник вечерта.
И още едно сравнение – след 26 кръга миналия сезон Лестър вече бе начело с 53 точки, на две пред Тотнъм. Сега има 21 и е точно над зоната на изпадащите. Загуби само три мача през цялата минала кампания, в сравнение с 12 през тази досега. Допусна само 36 гола през целия минал сезон, а само досега инкасира 43.
Новият Раниери бързо-бързо се превърна в стария Раниери.
Когато италианецът бе назначен начело, много специалисти в Англия се хванаха за главата и предричаха сигурно изпадане на Лестър.
Все пак, това беше мениджърът, който е водил отбори като Ювентус, Рома, Монако (в най-богатия период), Челси (първият сезон в ерата „Абрамович“) и Валенсия (отборът с Гайска Мендиета) и никога не бе ставал шампион. Това беше треньорът, който изпадна в Сегунда с Атлетико през 2000 г.
И въпреки че създаде една от най-великите приказки в историята на спорта, доказа че коефициент 5000/1 не е нещо невъзможно и бе обявен за треньор на годината на ФИФА, италианецът и всички фенове бяха върнати в реалността.
„Това е модерният футбол, Клаудио. Продължвай да се усмихваш, приятельо. Никой не може да изтрие историята, която написа“, коментира Жозе Моуриньо в Instagram.
След като шоковите вълни отминат, Раниери ще остане в историята като мениджърът, който донесе първата и може би единствената за много, много години напред титла на Лестър.
Той бе основната фигура, заради която целият свят говореше за приказката на „лисиците“.
Ще бъде запомнен като човек с достойнство и твърдост зад голямата усмивка и очилатия поглед и ще бъде пример за това, че сантиментите никога няма да имат място във футбола.
А в аналите ще бъде записан като специалист, постигнал неповторим успех. И ще бъде помнен вечно заради епохалния успех.
Но треньорската професия и вечността са две различни понятия и с над 30 години в занаята Раниери го знае отлично.
Казват, че с подписването на договора, мениджърът подписва и оставката си. На няколко пъти тя висеше от джоба му през кампанията и накрая неизбежното се случи.
А дали моментът е бил подходящ, или на „Кинг Пауър“ допуснаха грешка, ще се анализира през май. Тогава ще се броят... „лисиците“. Ако има оцелели, ходът е бил навременен.