Подмладяване за 3 милиона

България кръстоса шпаги (интереси) с Англия, Уелс, Чехия и Израел и пожела младежкото европейско през 2013 година. Само след два месеца ще знаем дали сме избрани за събитието, което може да има освежаващ и подвладяващ ефект не само за футбола ни.

Какво толкова ли?

Ами младежкото европейско ще струва не повече от 1,5 милиона евро, които идват основно от генералните спонсори на УЕФА, както и самата централа. Отделно ще бъдат отпуснати и държавни пари за инфраструктура и бази. Тръгваме в битка за домакинство с 5-6 приемливи стадиона, няколко добре замислени, но недовършени тренировъчни комплекса и два спа центъра. Ако спечелим, след 3 години ще имаме 5-6 отлични стадиона и 4-5 отлични бази за подготовка (които ще са функционални през цялата година за половината "А" група).

Какъв е българският проект?

Заявените стадиони са пет. Софийската част от схемата ще се изиграе на "Васил Левски" и "Георги Аспарухов". Отборите в групата тук ще имат на разположение за подготовка базите на Славия и Академик, както и комплексите "Царско село" и хотелския спа резорт RIA в Правец, където в момента се готвят националите на Лотар Матеус. При одобряване на родната кандидатура Левски, Славия и Академик ще са големите печеливши, защото средствата ще идат за подобряване на съоръжения, терени и база на техните стадиони.

"Морската" част от схемата е локализирана на стадион "Черноморец" в бургаския квартал "Лазур", както и на "Хаджи Димитър" в Сливен. Базите на двата отбора, а и прекрасните условия в Несебър, Поморие, а и в "Гнездото на акулите" (недовършената все още тренировъчна гордост на Черноморец), са предвидени за подготовка на четирите отбора тук.

Проста логика показва, че при добро развитие на изборите през декември, след 2013 г. България ще има два големи центъра за подготовка на отбори, била зимна или лятна. Защото тези 7-8 подготвителни комплекса ще имат по-модерен и функционален вид. Така сума родни тимове няма да чупят грешни пари за лагери по Гърция, Кипър и Анталия - просто Несебър, Поморие, Сливен или Бургас (през зимата) и Правец през лятото ще им предлагат същите условия.

Освен това като "стендбай" вариант сме заявили стадиона в Ловеч и базата на Литекс край Тетевен за първенството. И там може да се налеят средства, което е още един чудесен вариант за лятна подготовка. Срещу далеч по-ниски наеми (поне би трябвало) и многократно по-малки разходи за пътувания, отборите ще получават подобно качество. Проблем ще остават само подходящите съперници за контроли, но тези родни центрове могат да се ползват поне за двуседмични програми, в които не се търсят силни проверки.

А какви са шансовете ни?

В последните 16 години, откакто първенството има този формат с квалификации и групова финална фаза, нито една от петте страни кандидатки за домакинство, не е приемала форума. В това отношение сме с равен старт до конкурентите.

Ясно е, че Англия е в пъти по-сериозна и развита футболна сила от България. Единственият аргумент на УЕФА да не даде на англичаните финалите са вероятните малки цифри публика, които ще гледат мачовете извън тези на домакина. Защото на Острова не им пука, ако не играят техните хора. Но шансовете на Англия изглеждат доста внушителни - около 80 процента.

Чехия също моге за предложи отлични условия, но взе домакинства на две европейски за юноши в последните 4 години и това би могло да е фактор в наша полза. УЕФА опитва да разширява географията. Шансове - 5 процента.

Уелс и Израел биха били по-нелогичен избор от България заради неособено големите си традиции във футбола, а Тел Авив вероятно ще бъде пренебрегнат с политически отенък в избора. Като условия и инфраструктура обаче не ни отстъпват - шансове по 5 процента.

Последните пет процента остават в София. Но надеждата умира последна, нали така...

Новините

Най-четените