Беларус ни нарита, наби и отказа от всякакви мечти за Световното

България не изигра добре мача с Беларус и загубата с 1:2 сложи край на надеждите за класиране. А след победата над Холандия, сега националите слязоха обратно на земята Снимка: Getty Images

България загуби с 1:2 гостуването от Беларус в квалификация от група „А" за Мондиал 2018.

Важният мач протече злощастно за българските национали и с груба игра и внимателно подреждане в защита Беларус измъкна победата без да блести.

Така България на практика се прости с шансовете си да завърши на едно от първите две места в групата и да се бори за класиране на Световното първенство.

Мачът започна лошо за българския отбор. Беларус наложи домакински натиск в началните минути, пресираше активно и контролираше топката.

Домакините опитваха да използват физическото си предимство и постоянно да отправят топки към нашето наказателно поле от тъчове и преки свободни удари. Те обаче не стигнаха до чисти положения и единствената кризисна ситуация за нашите дойде в 14-ата минута, когато Маевски стреля коварно от пряк свободен удар, но Михайлов беше на мястото си и спаси.

Първата по-смислена атака за България се случи в 21-ата минута, когато Делев комбинира бързо с Манолев, но ударът на играча на ЦСКА-София беше спасен от Черник.

Националите заиграха по-добре и още няколко пъти поставиха под напрежение защитата на съперника. Точно тогава обаче дойде фаталната грешка в защита.

В 31-ата минута при наглед не особено опасна атака на Беларус Чорбаджийски откровено задържа Лаптев в наказателното поле и реферът нямаше как да не отсъди дузпа за Беларус. Михаил Сиваков изпълни лошо от бялата точка, но топката мина под плонжа на Михайлов - 1:0 за домакините.

До края на първата част Беларус се прибра в своята половина, а българите трудно организираха атаки и се отчетоха с неточни удари отдалеч на Ивелин Попов и Александър Тонев. Точно преди почивката българската защита отново заспа и остави Лаптев да стреля силно пред наказателното поле, но Николай Михайлов спаси.

През второто полувреме България имаше териториално предимство, докато Беларус откровено се прибра в защита и продължи с грубата си игра. В 54-ата минута Спас Делев беше сменен принудително след поредното тежко влизане срещу него, а малко по-късно селекционерът Петър Хубчев извади и Ивелин Попов, за да пусне на негово място Ивайло Чочев.

Националите опитваха атаки, но отново не създаваха опасни положения.

В 80-ата минута при една контраатака за Беларус Павел Савитски преодоля Божиков и с елегантен прехвърлящ удар матира зле позиционирания Михайлов - 2:0 за Беларус.

Едва в 91-ата минута националите върнаха един гол. При центриране отдясно топката стигна до далечната греда, където дебнеше Георги Костадинов. С нисък удар в далечния ъгъл той преодоля Черник за 1:2, но за нещо повече нямаше време и България загуби срещата.

В другите два мача от нашата група „А" Холандия очаквано победи Люксембург с 5:0, а Швеция победи Франция с 2:1 с победен гол в самия край.

В класирането България вече е на четвърто място с 9 т., пред нас е Холандия с 10, Франция с 13 и Швеция също с 13. След победата си днес Беларус събра 5 т.