Невероятна драма и Лудогорец е на крачка от Шампионската лига

Вандерсон показва с жестове, че всичко е приключило след втория му гол в продълженията и общо трети негов в мача - който фиксира крайното 4:2 за Лудогорец

Лудогорец отстрани сръбския гранд Цървена звезда след драматичен мач реванш пред над 50 хил. души на стадиона, известен като „Мала Маракана".

Българският шампион надделя с 4:2 след продължения и с общ резултат 6:4 се класира за плейофа за влизане в групите на Шампионската лига, а бразилецът Вандерсон направи хеттрик. Благодарение на днешната си победа, в най-лошия случай „орлите" ще играят в групите на Лига Европа.

За гостуването на Звезда старши треньорът Георги Дерменджиев беше направил две промени в титулярния състав в сравнение с първия мач - Клаудиу Кешеру и Абел Анисе започнаха като титуляри вместо Джоди Лукоки и Лукас Саша. Препълненият стадион „Райко Митич" не уплаши гостите и те започнаха спокойно мача. След няколко нелоши атаки от тяхна страна обаче, отборът на Звезда успя да удари първи.

В 17-ата минута Пластун изчисти едно центриране към центъра, топката попадна в Мичел Доналд, а Светослав Дяков закъсня да го покрие. Със силен удар от над 20 метра Доналд остави безпомощен Владислав Стоянов - така домакините откриха с първия си опасен удар в мача.

И това не притесни Лудогорец и българският отбор натисна. В 24-ата минута Джонатан Кафу направи невероятен пробив и отбеляза гол много подобен на този от първия сблъсък в Разград - като този път преодоля четирима от Звезда и със зверски шут препарира Кахриман за 1:1.

По-голямата увереност и по-техничната игра на Лудогорец продължиха и в 40-ата минута Вандерсон пое една топка отляво и стреля от границата на наказателното поле. Топката тупна точно пред неравен чим и излъга Кахриман, а след като влезе зад него резултатът стана 2:1 за Лудогорец.

Вкарал така необходимите му два гола на чужд терен, българският отбор се успокои, но точно тогава понесе нов удар. Украинският централен защитник Игор Пластун си изкара два бързи жълти картона за откровени нарушения близо до централната линия и в 43-ата минута остави „орлите" с 10 души.

Лудогорец обаче игра с човек по-малко едва няколко минути. След последния съдийски сигнал за първото полувреме Канга влезе в свада с Дяков и го изблъска, а реферът не се поколеба да му даде директен червен картон.

Така за второто полувреме и двата отбора излязоха с 10 души. Георги Дерменджиев замени Клаудиу Кешеру и вкара аржентинския защитник Хосе Луис Паломино, който зае мястото на изгонения Пластун. Именно Паломино обаче се превърна в антигерой в 61-ата минута, когато направи дузпа срещу Уго Виейра след спасен шут от страна на Стоянов. От бялата точка Луис Ибанес стреля в центъра на вратата и изравни - 2:2.

При този резултат, който вкарваше мача в продължения, двата отбора заиграха предпазливо, а темпото спадна. Лудогорец се прибра и преотстъпи инициативата, макар че имаше няколко добри ситуации при контраатака. Звезда стигна до едно по-сериозно положение, в което отново Мичел Доналд показа силния си шут, но този път не уцели вратата.

До края на 90-те минути гол не падна и мачът влезе в продължения, които Лудогорец започна триумфално. Марселиньо проби, намери Вандерсон отдясно и бразилецът копна топката над Кахриман, с което "орлите" поведоха с 3:2. Този така важен трети гол на чужд терен означаваше, че домакините се нуждаеха от две чисти попадения до края на продълженията.

В 97-ата минута и малкото останала интрига приключи, а Лудогорец смаза напълно противниковата съпротива. Влезлият като резерва Мисиджан получи дълга топка отдясно, промъкна се и стреля във вратаря, но отново Вандерсон беше на точното място и вкара с добавка за 4:2 - с което Звезда напълно рухна и до края на второто продължение мачът просто се доиграваше.

Поредният много емоционален двубой на Лудогорец в евротурнирите ги изпраща само на крачка от Шампионската лига, а жребият за плейофите е в петък. Двата двубоя за влизане в лигата са на 16-17 и 23-24 август.