Почина Богдан Дочев, българският съдия, който призна Божията ръка на Марадона

В понеделник, на 81-годишна възраст, е починал българският съдия Богдан Дочев.

Той е последният роден рефер, свирил на Световно първенство и ще остане в историята като главният съдия, признал гола с „Божията ръка“ на Диего Марадона при победата на Аржентина с 2:1 срещу Англия на четвъртфинала на Мондиал 1986.

Дочев е роден на 26 юни 1936 г. Играе футбол в Черно море, Спартак (Варна), Ватев (Белослав), Левски (София) и Спортист (Кремиковци).

От 1966 г. е в съдийството. В продължение на 16 сезона ръководи срещи в елита. Включен е в списъка на международните съдии от 1977 г. до 1986 г. Ръководил е 47 международни срещи от европейските клубни турнири.

Участник във финалите на Мондиал 1982 и Мондиал 1986. "Заслужил съдия" от 1980 г., носител на Златната значка на ФИФА и заслужил деятел на физкултурата.

Погребението ще се състои на 01.06.2017 г., четвъртък, 11:00 ч. в Малашевските гробища.