Доказано: българските съдии не гледат футбол

Съдията на мача ЦСКА - Черноморец (1:0) Георги Йорданов не само че показа непознаване на правилника, но май и не гледа футбол по телевизията... Снимка: Sportal.bg
Румънският нападател на "червените" Янис Зику (номер 27) - опасен и за чужди, и за свои! Снимка: NovSport.com
Мениджърът на Левски стигна до етапа на смирение, сега ще е добре и да осъзнае къде са грешките му... Снимка: Emaxpress

ПЕТ НЕЩА, КОИТО НАУЧИХМЕ ОТ ФУТБОЛНИЯ УИКЕНД

- Доказано е: в България има рефери, които  не знаят правилника и не гледат футбол

Венци Стефанов и всички негови последователи, за които загубата най-често идва след съдийска аванта за съперника, получиха перфектно  доказателство за некадърността на българските съдии - отмененият гол на ЦСКА срещу Черноморец. Както пише в правило 11.4.1 в съдийския кодекс „няма как съперников футболист да е в засада, когато един от двамата последни защитници е напуснал самоволно терена". Просто е - защитникът не го е направил със съдийско решение, а като следствие от игрови момент и съответно той още е част от играта. И засада няма.

Дори и да приемем, че на всеки се случва да бърка, въпросният епизод е доказателство и за още нещо - нашите съдии не гледат футбол. Иначе някой от четворката можеше да се сети за Евро 2008 и голът на Рууд ван Нистелрой срещу Италия. Попадение, дошло при подобна ситуация - когато Панучи лежеше извън терена, претендирайки че е контузен. Все пак това се случи само преди около три години, ситуацията бе отразена подобаващо във всевъзможни медии и едва ли е толкова лесно да бъде забравена.

Така че президентът  на Славия да се снабди с правилника и да започне да настоява реферите да го рецитират всеки път, когато вземат спорно решение. Така де - микрофоните им трябва да се използват по предназначение.

- Гонзо стигна до етапа на смирение, ще е добре да осъзнае и къде бърка

Едно от нещата, които Георги Иванов пренесе от кариерата си на футболист в тази на треньор, е непримиримостта. Затова и често след мач е без глас. Макар че е съвсем друг въпросът дали добрият мениджър крещи толкова много. Но след поражението във Варна, Гонзо освен безгласен и отчаян, бе и примирен. Без да навлизаме дълбоко в християнството - смирението е в основата на всички добродетели. И може да помогне на Георги Иванов да направи следващата стъпка в развитието си. Защото другата стъпка ще е много по-болезнена за него.

- Берое е силен  само едно полувреме

Ранен гол от ъглов удар срещу Литекс. И загуба с 1:2 след две попадения през второто  полувреме. Гол от ъглов удар срещу  Лудогорец. И загуба с 1:2 след две  попадения през второто полувреме. Твърде много съвпадения, за да приемем, че е само защото Берое играе срещу съперници, чиито имена започват с едва и съща буква. Едва ли е страх от съперника или прекалено успокояване - нито заралии са Барселона, нито съперниците са на нивото на европейския шампион. Но Илиян Илиев трябва да намери бързо решение, защото програмата не става кой знае колко по-лесна. А с едно полувреме явно няма как да се получи.

- И уж най-скучният мач може да е интересен

Мнозина, в това число и авторът на този текст, рано-рано са отписали неделния мач в телевизионната програма. Така, де, Славия срещу Ботев (Враца) не е сблъсък, в който си представяш красив футбол, емоции, драма и голове. Особено, ако се играе под напичащото слънце при температура над 30 градуса. Обаче се оказа, че, макар и на моменти, имаше хубав футбол (а не само ритане на топката напосоки), гарниран с пет гола (тези попадения са гаранция, че двубоят ще в Топ 10 на най-резултатните мачове на полусезона). Имаше и драма, която рядко може да се види в България - червен картон за вратаря осем минути преди края, което накара героя Божов, автор на две асистенции, да сложи ръкавиците. Наистина, грешките и в двете защити помогнаха сериозно за зрелището, но нали точно с тази рецепта Бундеслигата печели все повече позиции.