Дори руснаците се възхищават на рекорда на Георги Петков

Дори руснаците се възхищават на рекорда на Георги Петков Снимка: Lap.bg

Рекордът на Георги Петков стигна и до Русия. Вратарят на Славия подобри собственото си върхово постижение за най-възрастен футболист в родния елит.

Роденият в пазарджишкото село Добровница страж влезе в игра за "белите" в мача от 19-ия кръг на efbet Лига срещу ЦСКА 1948 на 45 години, осем месеца и 27 дни.

Така вратарят подобри собствения си рекорд с повече от година, след като не бе играл от 21 ноември 2020-а при нулевото равенство на Славия с Етър. Тогава Петков бе на 44 години, осем месеца и седем дни.

Вратарят на Славия държи рекорда за най-възрастен футболист в българското първенство още от август 2018-а.

Тогава, на 27-и, бе част от състава на "белите" в мач срещу Лудогорец, когато бе на 42 години и 164 дни. Така Петков подобри постижението на вратаря Йордан Филипов, който на 26 ноември 1988-а пази за Черно море срещу Локомотив Пловдив на 42 години и 161 дни.

В мача срещу ЦСКА 1948 Петков влезе като принудителна резерва в 27-ата минута, след като титулярният вратар Светослав Вуцов бе изгонен с директен червен картон за нарушение срещу откъсналия се срещу него Георги Русев.

Снимка: Lap.bg

Двубоят завърши при равенство 1:1, като Петков успя да запази вратата си суха, тъй като голът за ЦСКА 1948, дело на Иван Минчев, падна в 16-ата минута - преди Петков да влезе в игра. Изравнителното попадение за "белите" вкара Стелиян Добрев в самия край на редовното време.

Рекордът на Георги Петков достигна и до Русия. Sports.ru писа за постижението на родния вратар.

Изданието припомня, че стражът прекара десет години от кариерата си с екипа на Левски, с който спечели по четири пъти титлата и купата и три пъти суперкулата на страната.

Петков триумфира още веднъж в турнира за купата - през 2018-а, вече като част от Славия, когато на финала бе победен именно Левски, и то след изпълнение на дузпи след нулево равенство в редовното време и продълженията.

Sports.ru припомня и че към Петков, който беше титуляр за Левски по време на европриказките в Шампионската лига и Лига Европа, имаше сериозен интерес от няколко руски отбори, но до трансфер така и не се стигна.

Снимка: Getty Images

През 2007-а Спартак Москва поиска българския вратар, а година по-късно се говореше за сериозен интерес от страна на Амкар Перм, но информациите бяха опровергани от президента Валери Чупраков.

45-годишният Петков е трикратен първенец в анкетата за Вратар №1 на България, като три попада и в челната тройка за Футболист на годината.

За националния отбор стражът има 18 мача за период от 20 години. Петков дебютира с националната фланелка през 1998-а, а последните му срещи за България бяха при равенствата 1:1 с Кипър и Словения в Лигата на нациите през 2018-а.