Вицепрезидентът Маргарита Попова възрази срещу ограничаването на свободата на словото след разстреля в редакцията на френското сатирично списание „Шарли Ебдо", но не се идентифицира с него, както мнозина в социалните мрежи и по площадите в цял свят.
"Kато човек на словото не бих казала, че съм "Шарли ебдо". Защото въпросът е комплексен. Мимолетната емоция на тази красива картина на дефилиране на европейските и световни лидери е хубава като солидарност, изразена в един момент. Обаче аз съм човек и на разума, освен човек на словото, и си мисля по-често за това защо се стигна дотам", коментира Попова пред bTV.
Отчитайки свършеното за трите години от мандата й, Попова изтъкна, че атентатите във Франция са употребени: "Използвахме нещастието, за да ограничим или да държим на свободата на словото и неограничеността му? Службите за сигурност в Европа започнаха да мислят не как да защитим словото, а започнаха да мислят повече за сигурността".
По думите й световните лидери трябва да се замислят и да покажат повече загриженост за обикновените хора. Вицепрезидентът разкритикува поведението на делегатите на Световния икономически форум в Давос, които пристигнали с луксозни автомобили, самолети и демонстрирали висок стандарт.
Попова отличи като минуси за страната ни именно загърбването на духовността, както и бедността, която все по-често не се възприема от елитите. Тя призна, че не й приятно да я наричат при чуждестранни посещения като вицепрезидент на най-бедната държава в ЕС.
Като положителни промени оцени Попова помощите, които правителството отпусна за най-бедните, но подчерта, че това не бива да се прави веднъж или два пъти годишно. "Социална политика не се прави с раздаване на пари на калпак", каза тя и се обяви за свикване на Консултативния съвет по национална сигурност към президента.
Маргарита Попова отрече да има разнобой между нея и президента Росен Плевнелиев и заяви, че двамата гледат в една посока, макар понякога да са на различни мнения.