„Искам да разсрочим плащания за изтребителите за минумум 8 години, а в хода на разговорите може да ги направим и 10 или 12 години". Това предложи министърът на отбраната Красимир Каракачанов в интервю за Нова телевизия.
„Най-важното за мен е парите на българския данъкоплатец да бъдат похарчени ясно, прозрачно и без капка съмнение за корупция, схеми т.н.", посочи Каракачанов.
„И експертите, и политиците имат различни предпочитания - едните предпочитат F-16, другите - „Грипен", а трети - „Юрофайтър". Някои от нашите съюзници в НАТО - Чехия и Унгария, са с изтребители „Грипен", отбеляза той.
„Пред мен нито американците, нито шведите, нито италианците са лобирали по един или по друг начин, но през медиите се прави лобизъм за едните или другите", обясни той.
Каракачанов отчете, че съмненията за корупция при военни сделки не са само у нас. В много европейски държави стават известни корупционни сделки, свързани с превъоръжаването.
„Нямам съмнения за корупция и не мога да обвиня никого", заяви министърът.
Според него при избора на военен самолет трябва да се стъпи най-вече на професионалната експертиза.
„Ако правителството ме натовари да започна преговори с участниците в конкурса, аз ще се опитам да извоювам максимално добри условия и цени", посочи военният министър.
Лидерът на ВМРО коментира и събитията в Асеновград и последвалите протести.
„Случилото се в Асеновград е поредно проявление на нашите съграждани, цигани, които в последните 25-26 години научиха, че имат права, но не пожелаха да научат, че имат и задължения.
В последните 25 години това население беше оставено на произвола на съдбата, беше оставено да намери дупките в нашата социална система, да получава средства без да работи, да не желае да се интегрира и да не спазва законите", заяви Каракачанов.
„Ние говорим за липса на работна ръка, а в същото време не малка част от нашите съграждани предпочитат да живеят на социални помощи и чрез измами да докарват допълнителни средства", посочи той.
Според него проблемът в Асеновград е социален, не етнически.
Каракачанов бе категоричен, че законът трябва да е еднакъв за всички. „Асеновград е поредната възможност държавата да покаже, че си е на мястото и си върши работата", посочи военният министър.