Според нова заповед на Министерство на здравеопазването антигенните тестове ще бъдат приравнени към PCR тестовете за коронавирус.
Това ще даде възможност пациентите, дали положителен антигенен тест, също да бъдат карантинирани и да подлежат на същите ограничения, както и пациентите с положителен PCR тест.
Лицата, дали положителен тест, ще подлежат на 14 дена карантина, а контактните им лица от първи ред ще подлежат на карантина от 10 дена.
Направените антигенни проби ще влизат в статистиката, която се отразява и на сайта на Единния информационен портал, където до момента се публикуваха само резултатите от PCR тестовете.
Провеждането на антиген-тестове ще се прави в обособените пред някои лечебни заведения фургони, в диагностично-консултативните центрове и в лечебните заведения за болнична помощ.
Най-точен резултат се получава, когато тестът е направен пет дена след началото на симптоматика, характерна за коронавирус инфекцията, и в рамките на до седем дена след контакт с доказано заразен с COVID-19.
При отрицателен антигенен тест, но изразени симптоми на коронавирус, следва да се направи PCR тест за потвърждение на диагнозата. Д-р Александър Симидчиев обаче напомня, че има и фалшиво отрицателни проби и е най-важна клиничната картина на пациента.
До момента притесненията на специалистите бяха, че антигенните тестове не са толкова чувствителни, колкото PCR методиката. При тях процентът на грешни резултати е малко по-голям.
Въпреки това тези тестове са по-евтини и резултатът им е наличен несравнимо по-бързо.