Поне 5 пъти превишение на допустимите нива на фини прахови частици във въздуха в районите в рамките на 3 месеца е донесло горенето на въглища и отпадъци в ТЕЦ "Бобовдол".
Това съобщава екологичната организация "Грийнпийс" след извършен мониторинг в зоната на електроцентралата в периода февруари-май 2019г. и предава в. Сега.
Един от случаите на превишени ФПЧ10 е засечен от мобилната станция на Изпълнителната агенция по околната среда, а останалите четири - от апарат, инсталиран от "Грийнпийс" - България.
"Устройствата за измерване на замърсяването са работили в различни и относително кратки периоди и съответно резултатите могат да показват наличие на по-сериозен проблем - а именно възможно нарушение на законодателството на ЕС, което допуска само 35 превишения годишно", пише в доклада на "Грийнпийс"-България, който е наречен "Мръсното завещание на въглищата".
Редица изследвания сочат, че газовете от комините на инсталациите в "Бобов дол" оказват влияние върху качеството на въздуха в Перник и в София.
Според мониторинга на "Грийнпийс" в околната среда се изливат отпадни води с повишена концентрация на различни метали и металоиди, които се свързват с пепел от въглища. Те включват отпадни води, зауствани в приток на река Разметаница, от съоръжението, наречено долен изравнител, разположено непосредствено под дигата на депо "Каменик".
"Резултатите от проучването сочат, че отпадните потоци от ТЕЦ "Бобов дол" и/или свързаното с централата черно езеро влияят върху качеството на водите и утаечните слоеве на р. Разметаница. В рамките на проучването бяха открити доказателства за заустването на значителни количества пепел в река Разметаница от ТЕЦ "Бобов дол" и неговото черно езеро на 21 май 2019 г.", може да се прочете още в документа.
Проучването потвърждава и темата, че има чести изпускания на отпадни води в природата от различни места около ТЕЦ "Бобов дол".