Пропагандна дезинформация и фалшиви новини. По този начин правителството определи информациите, разпространявани в общественото пространство за предстояща бежанска вълна, породена от условията, които Австрия постави за влизане на България в Шенгенското пространство по суша, въздух и вода.
В публикация в социалната мрежа Facebook Министерски съвет определи като фалшива новина твърдението, че около 5000, или 6000, или 10 000, или 15 000, или даже 20 000 бежанци от Австрия ще нахлуят в новите лагери, които България ще построи.
Според правителството България не е изправена пред нещо подобно и у нас не се строят нови бежански центрове.
От там обясняват, че прецедентите показват, че мигрантите могат успешно да обжалват решенията за трансфер към България. Цифрите показват, че приетите бежанци през 2023 г. от Австрия към България са 113.
Припомняме, че в края на миналата година България беше приета за член на Шенгенското пространство, след като Австрия и Нидерландия вдигнаха ветото над София. Засега ограниченията за придвижване отпадат само за пътуванията по вода и въздух, а Виена постави допълнителни условия за отпадането на проверките по сухопътните граници.
Едно от тях е прилагането на Дъблинския регламент, според който търсещите убежище не могат да избират страната, в която да им бъде предоставена защита, като това автоматично се случва в държавата от ЕС, в която те са регистрирани първоначално.
Именно това условие стана повод за критики и твърдения от страна на БСП, Възраждане и "Има такъв народ" (ИТН), че България ще бъде залята от бежанска вълна.