Президентът Румен Радев защити намерението си да внесе в Народното събрание предложение за провеждане на референдум за еврото.
Той признава ангажимента на българските правителства към договора с Европейския съюз, но все пак най-големият ангажимент трябва да бъде към българските граждани.
"Когато искаш извънреден конвергентен доклад за еврото, докато в същото време мерките за защита на покупателната способност на гражданите и за конкурентоспособността на българския бизнес се свеждат основно до декларации, то тогава напрежението расте сред хората и доверието в управляващите спада", смята Радев.
Според него в такъв момент е най-добре управляващите, които претендират, че с въвеждането на еврото защитават интереса на българските граждани, да потърсят тяхната подкрепа и да не се страхуват да го направят.
"Конституционният съд разгледа друг въпрос с друго съдържание и формулировка. Аз в мой референдум не казвам "за" или "против" еврото, а единствено искам хората да се произнесат за готовността и за времевата рамка", каза още той и допълни, че това не могат да го правят само шепа политици и Европейската комисия.
Относно оставката на неговия съветник по конституционните въпроси Крум Зарков - Радев заяви, че не трябва да се подменя големия стратегически залог с индивидуалната драма.
Той коментира и обвиненията на премиера Росен Желязков за търсене на политически дивиденти.
"Вчера предложих референдум, а не нова партия. Търся консенсус в българското общество, търся снижаване на напрежението, което съществува по този въпрос. Ако управляващите го разбират, би следвало те да потърсят подкрепа на българските граждани, за да имат опора в тази ситуация", заяви още държавният глава.