Бившият председател на Народното събрание - Цвета Караянчева - е заплашвала полицейски шеф с уволнение заради акция срещу търговията с гласове в област Кърджали. Това разкрива служебният вътрешен министър Бойко Рашков.
Рашков посочва още, че гласове са се търгували срещу дърва за огрев, брашно, леща и други.
Вотът е бил закупуван и срещу суми от порядъка на 30 до 50 лева. Затова и министърът заявява, че по времето на управлението на ГЕРБ бедността се е превърнала в политически инструмент.
"Този, който е разполагал с финансов ресурс, си е осигурявал надмощие над другите", казва още Рашков. Затова и той смята, че въпросът за бедността в страната трябва да бъде поставен не само от икономическа, но и от политическа гледна точка.
Именно затова в Кърджали и региона са предприети действия по разследване схемите за закупуване на гласове, които са довели до редица разкрития.
Там Караянчева е разговаряла по телефона с началника на РДВР и го е заплашвала, че няма да остане на поста си.
Причината за заплахите, уточнява Бойко Рашков, са акциите на вътрешното ведомство срещу купения вот и срещу полицейски служители, които са активисти на ГЕРБ. Служебният вътрешен министър допълва, че разполага и с номера, от който е направено обаждането.
По негово мнение протестите, които бяха подети след началото на разследването, сочат, че определени политически формации в България не желаят МВР да се бори с престъпността в страната.
Цвета Караянчева, от своя страна, определи обвиненията на служебния министър като "предизборни манипулации, целящи да уплашат хората от предстоящия вот".
"Подобна груба полицейщина, обиски, арести по донос, разчистване на сметки и подгряване на сценария за "гласове срещу дърва" България не помни от мракобесните тоталитарни времена. Репресивната машина на Рашков продължава да мачка и преследва и ще ви кажа - не се страхувайте, няма верига за истината, истината е на наша страна", заяви Караянчева с видеообръщение във Facebook.
Рашков разкритикува своите предшественици - Младен Маринов и Христо Терзийски - и заяви, че за купуване на гласове по тяхно време има едва "шепа дела".
Според него прокуратурата не е била достатъчно активна и преди изборите на 4 април.