На днешния ден православните християни отбелязват най-мрачния ден от Страстната седмица - Разпети петък. Това е денят, в който Иисус Христос е разпънат на кръста на хълма Голгота.
В подножието на хълма на Иисус е сложен трънен венец, а Спасителят е принуден да носи тежкия дървен кръст до върха, където традиционно се разпъвали разбойниците и предателите. На лобното си място той е закован с гвоздеи към кръста.
След разпятието Божият син е погребан в каменен саркофаг в пещера, чийто вход е запечатан с камък. На входа на гроба е поставена строга охрана, която да бди да няма поклонници на гроба на Иисус.
Разпети петък е и най-строгият ден от 40-дневния Великденски пост. Според повелите на Православната църква не се яде и не се пие дори вода, за да бъдат съпричастни миряните с мъката на Спасителя.
Категорично забранено е на този ден да се извършва каквато и да било работа, домакински задължения и селскостопански труд. По думите на по-старите хора, на този ден дори и птичката не започва да вие гнездо.
Според традициите на този ден се минава под масата в църквата, на която е постлана Христовата плащеница. Тази година заради пандемията от коронавирус Светият синод обаче обяви редица мерки за сигурност, които да предотвратят струпването на вярващи в храмовете.
На миряните няма да бъде позволено минаване под масата и целуване на плащеницата с лика на Христос. Всички вярващи се призовават да посрещнат Разпети петък, както и Великден по домовете си за собствена и за обществена безопасност.
Според каноните на този ден човек трябва да ходи така, все едно отива на погребение - в тъмни по цвят, скромни дрехи и без излишни накити.
В дома си вярващите могат да прочетат песнопението, наречено "Плачът на Богородица". Тази молитва се изрича в памет и почит на Света Богородица, която е страдала до кръста на Христос и е оплаквала съдбата му.