Един потенциален референдум относно новия проект за Конституция би забавил изключително много промените и би се стартирал един "дълъг, почти безкраен обществен дебат по темата". Това коментира в студиото на "Здравей, България" вицепремиерът Томислав Дончев.
По думите му опасенията на обществото могат да се тушират с това, че едно Велико народно събрание ще бъде представително в максимална степен и от него ще могат да се чуят всякакви гласове.
Според Дончев самият проект за Конституция е направен в отговор на всички искания, включително и през последното десетилетие.
"Част от тези коментари са били под формата на плакати на протести преди 7 или 8, или 10 години", каза още Дончев.Въпреки това той подчерта, че те не са направени, за да потушат напрежението в обществото.
Той коментира още, че би било странно министърът на правосъдието да няма нищо общо с проекта за промени, макар да е наясно какви са настроенията спрямо него в момента.
Дончев изтъкна, че в съставянето на текстовете са участвали всякакви експерти, включително и вицепремиерът Захариева.
Що се отнася до въпроса защо това не се е случило на по-ранен етап, той коментира, че "до консенсус и до достатъчно мнозинство, което да извърши промени, не се е стигало до момента".
"Подозрително е, когато промени в основния закон са инициатива и са подкрепени от само една политическа сила, пък било то и най-голямата", допълни той.
По думите му решението за промените в крайна сметка е на ВНС, а внесеният проект е рамка и предложение, което може да бъде конкретизирано и обогатявано.
Що се отнася до подкрепата на "Патриотите" и поставения ултиматум от ГЕРБ да подкрепят техните предложения, Дончев коментира, че подобен разговор "не е добър, особено с партньори".
Според него например темата за наборната служба в момента не вълнува обществото, но той все пак намира предложението президентът да има законодателна инициатива и да може да свиква вот на недоверие за "интересно".Дончев още веднъж потвърди, че ако има решение за свикване на Велико народно събрание, премиерът ще подаде оставка още на същия ден.
"Ако няма коненсус за свикване на ВНС в Народното събрание, според мен решението трябва да е същото: оставка", каза още той.Дончев коментира още и въвеждането на машинно гласуване, като подчерта, че вече се работи по този въпрос.
Той обаче подчерта, че според него то не е "панацея" и позволява манипулации на вота.
"По-притеснително е, че здравните специалисти предупреждават, че е изключително нехигиенично в условия на пандемия един и същи тъчскрийн екран да се пипа от един човек и след това от друг през 5 минути", коментира той, но допълни, че щом обществото вярва, че то ще реши проблемите, политици и институции трябва да се съобразят с това.