От 11 ноември в страната влиза в сила зеленият сертификат за наличие на антитела срещу COVID-19. Документът ще важи а три групи хора, обяви проф. Радка Аргирова, председател на Българското дружество по медицинска вирусология, пред БНТ.
В първата група са причислени хора, които при наличие за симптоми на вируса, са си направили антигенен тест, резултатът е бил позитивен и са се самоизолирали вкъщи, но не са регистрирани в Националната здравна информационна система.
Във втората група са включени хората, които са били приети и лекувани в болница, без официално да са регистрирани с COVID-19.
В третата група са хората, при които вирусът е протекъл асимптомно, но имат антитела.
"Сертификатът на база антитела ще важи за 3 месеца - науката показва, че е възможно за три месеца да има изменение в антителата, след това трябва отново да се тестват", обясни проф. Аргирова.
Относно видовете тестове за антитела тя обясни, че съществува стандартна проба на СЗО, с която всички се сравняват.
"Ако стандартната проба е 100 единици, а тестът ви дава 10, вие ще трябва да умножите по 10 в случая. Ако тестът ви дава 1,5, ще умножите по толкова, докато стане 100. В България е прието единицата за брой антитела да бъде 150", допълни проф. Аргирова.