За бързи и непопулярни мерки в енергетиката призова ресорният министър Теменужка Петкова. Тя оцени пред БНР състоянието на сектора като „финансов колапс", което заплашва да срине икономиката на страната. В момента НЕК не може сама да се справи с дълговете си.
Просрочените задължения на дружеството са малко над 600 млн. Освен това, НЕК дължи над 1,2 млрд. на производителите на електрическа енергия.
„Трябва да мислим за начин, по който системата да бъде финансирана, така че да може да разплати задълженията си и да тръгнем на чисто. За да стане това, ние трябва да предприемем всички мерки течовете в системата да бъдат занулени", каза Петкова.
„Това, което предлагаме, е от енергийния микс да бъдат извадени топлоелектрическите централи, които не произвеждат по високоефективен начин. Смятаме, че ефектът ще бъде около 100-150 млн. на година, което не е малко", даде пример министърът, визирайки промените в Закона за енергетиката, внесени в парламента.
Другата промяна, която управляващите подготвят, е създаването на Българска енергийна борса. „Ние работим усилено в тази посока. Българската енергийна борса получи лиценз от ДКЕВР. Сега се работи по избора на платформа, така че смятам, че до края на годината ще либерализираме сектора", обясни Петкова.
Тя се похвали с подписания в края на работната седмица меморандум за разбирателство с двете американски централи „Марица-изток" 1 и 3, според който държаната и централите ще преговарят за по-ниски цени на тока в дългосрочните говори между тях.
„Паралелно с това трябва да търсим вариант за изплащане на просрочените задължения на НЕК към двете централи", допълни Петкова.
Предстоят и преговорите с ВЕИ сектора, като в МЕ не очакват сериозен отпор в договарянето на цените.
Теменужка Петкова припомни, че до настоящия момент България не е получила официална писмена информация за „Южен поток" от „Газпром". Това, според нея, прави разговорът за „Турски поток" прибързан.