След историческия спад до 4,2% на безработицата у нас през 2019 г., сега очакванията са, че за 2020 г. без работа ще са 7% от трудоспособното население у нас. Това показва пролетната икономическа прогноза на Европейската комисия за България, съобщава БНР.
Според очакванията на ЕК брутният вътрешен продукт на страната ще се свие със 7%, като секторите, директно засегнати от антиепидемичните мерки - като търговия на дребно, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство - работят едва с 30-40% от капацитета си до края на годината.
Очакваонто свиване на икономиката за 2020 г. може да доведе до бюджетен дефицит в размер на 2,8% от БВП. Комисията също така прогнозира нарастване на държавния дълг като процент от БВП до 25,5% през настоящата година спрямо 20,4% от БВП през миналата и стабилизиране на ниво от 25,4% през следващата година.
"Това ще доведе до ефект на доминото и в останалите сфери на икономиката", се казва в доклада на ЕК.
Там още казват, че евентуално възстановяване на икономиката може да се очаква най-рано през втората половина на тази година с постепенната отмяна на карантината.
Въпреки това, според еврокомисаря по икономиката Паоло Джентилони очакваният дефицит у нас ще е далеч по-малко от други държави в ЕС.
"Дефицитът в Белгия, Полша, Словакия и Румъния се очаква да надвиши средния за ЕС - над 8 на сто от БВП. От обратната страна са Ирландия, Швеция, Унгария, Люксембург и България, където той ще остане под 6 на сто от БВП", коментира Джентилони.
Прогнозата залага на това растежът през 2021 г. да се повиши до около 6%, като водеща сила във възстановяването ще бъде личното потребление на гражданите. От ЕК са на мнение, че трудовият пазар у нас ще се подобри и до догодина ще се отворят нови работни места, като безработицата ще падне до към 5,8%.
След растеж с 2,2% на общите инвестиции в нашата страна през 2019 г., в пролетната оценка на ЕК се прогнозира много рязко свиване на инвестициите с 18% през настоящата годна. Предвидено е и слабо повишение с 1,0% през 2021 г.
Комисия очаква забавяне на инфлацията в България от 2,5% през 2019 г. до 1,1% през тази и през следващата година.