Какъв е смисълът да предлагаш предизборна коалиция на партия, която от месеци насам обяснява, че иска да се явява сама на изборите? Още повече - партия, чиято платформа се съсредоточава предимно върху промени в изборното законодателство, докато останалата ѝ част звучи меко казано общо.
И все пак продължаваме да виждаме опитите на разни формации да ухажват "Има такъв народ" на Слави Трифонов, докато самият той продължава да ги отрязва с революционен тон.
Последният такъв случай стана с бизнесмена Васил Божков и неговата регистрирана наскоро партия "Българското лято". Няколкото разменени статуса във Facebook, в които Божков мина от "Имаме много общи неща" към определянето на Слави като "патерица" на "хунтата", будят по-скоро усмивка, отколкото повод за реален анализ, но те показват една тенденция в последно време - "Има такъв народ" се превръща в желан партньор.
И Мая Манолова, и Отровното трио търсиха евентуална колаборация, която сега се изразява в това застъпниците на формациите да си сътрудничат в изборния ден в търсене на измами. След това Корнелия Нинова подаде ръка с призив за широко антиправителствено обединение.
Дори иначе гледащите отвисоко "Демократична България" си запазиха вратичка за евентуална бъдеща работа заедно с Трифонов и хората му.
Така човекът, който беше сочен за "чалгаря в политиката", започва да се превръща в желан партньор за всякакви пред- и следизборни обединения. Защо?
За Слави Трифонов, Тошко Йорданов и компания е напълно логично да се отричат от всяка предложена им коалиция - в момента те са заели позиция на антисистемен играч, който идва да разтури седянката на политическия елит, да "изхвърли боклука" и да промени играта. Като се влезе в парламента, тогава може да има разговори, но със задължителни елементи в тях.
Иначе казано, без промяна на изборната ни система в мажоритарна с два тура, "Има такъв народ" дори няма да си прави и труда да сяда на масата за преговори.
Фактите са такива, че партията на Слави изглежда в наистина силна позиция. Социолозите уверено ѝ дават място на трета политическа сила с потенциала за около 40 депутата (по много груби сметки).
За по-малките формации едно предизборно обединение с шоумена ще означава сигурен билет към депутатските банки. За по-големите - възможност за софирмиране след това на управляващо мнозинство.
Защото на практика при един очакван шарен парламент с между 5 и 7 играчи (според някои с потенциал за даже и повече) без участието на Слави мнозинство няма как да може да се формира, освен ако не се случи нещо екстраординерно и ГЕРБ и БСП не решат да направят "голяма коалиция". Или по някакъв начин партиите не решат, че ДПС са станали по-малко отровен явен коалиционен партньор.
И все пак остава въпросът - доколко Трифонов и "Има такъв народ" са адекватен партньор за съставяне на коалиция и мнозинство?
Най-голямата сила в момента на тази партия е и принципната ѝ най-голяма слабост - не знаеш какво можеш да очакваш.
Дали веднъж щом влезе в парламента, той ще възприеме едно по-меко и компромисно поведение, или ще запази тази линия на непредвидимост, която може да изненада и тези, които търсят партньорството му.
С други думи, веднъж попаднала в коалиция, "Има такъв народ" може да се окаже силно дестабилизиращ фактор за потенциалното мнозинство. Другите участници просто няма да могат да му имат пълно доверие.
Но за някои това може и да не е особен проблем. В момента малцина са тези, които очакват, че 45-ото Народно събрание ще изкара особено дълъг мандат.
Формациите, които имат потенциал да влязат, са твърде различни и твърде непримирими една към друга. Тези, които са заявили, че са склонни да работят една с друга, нямат почти никакъв шанс заедно да сформират мнозинство.
На практика това, което ни предстои, са месеци на несигурност, в които за част от играчите на политическата дъска Слави Трифонов може да се окаже добър временен партньор - някой, който лесно да бъде превърнат в полезен бушон и извинение за евентуален неуспех.
Дали лидерът на "Има такъв народ" ще позволи подобно нещо да се случи, едва ли някой може да каже, преди да го видим наистина в действие в парламента.
Дотогава обаче той дава твърде много потенциални плюсове като партньор, поне до едно време, за да не бъде ухажван. А на изборите вече ще се види дали ухажването ще продължи и след това.