Най-големият спектакъл на Евро 2024: Испания отстрани Германия в спиращ дъха трилър Снимка: Getty Images

Испания отстрани домакина Германия от Евро 2024 с победа с 2:1 в спиращ дъха 120-минутен трилър.

Срещата оправда очакванията за епична битка между най-добре играещите отбори от началото на първенството и предложи най-страхотното шоу на европейското до момента.

Германия изоставаше до 89-ата минута на редовното време, но изравни и вкара мача в продължения. Там герой за "Ла фурия" стана резервата Микел Мерино с победно попадение в 119-ата минута.

Преди това пък Антъни Тейлър подмина ситуация за дузпа в полза на Бундестима.

Испанците направиха хубава атака още във втората минута, която предизвика спасяване от Мануел Нойер, макар и рутинно.

Малко по-късно Педри се контузи и се наложи Луис де ла Фуенте да прави принудителна смяна - но пък влезлият на негово място Дани Олмо имаше основна роля за успеха.

Като цяло, в тези минути Испания пресираше много дълбоко, превъзхождаше съперника и създаваше проблеми на Бундестима.

Нойер се намеси още няколко пъти, а на другата врата Кай Хаверц стреля с глава при една от малкото германски атаки.

По-добрата игра на Испания даде резултат в 51-вата минута, когато Ямал пусна прострелен пас към Дани Олмо, който с добре насочен удар откри резултата.

Германците реагираха като ужилени и наложиха натиск, докато с течение на мача Испания играеше все по-затворено и беше наказана.

Първо Никлас Фюлкруг нацели гредата, а после вратарят Унай Симон направи голяма грешка и за малко да бъде прехвърлен от Кай Хаверц, но ударът беше неточен.

В 89-ата минута обаче Германия изравни. Кимих достигна едно центриране на далечната греда и с глава върна към пеналта, където Флориан Вирц стреля мигновено, помогна му и гредата - 1:1.

Така се стигна до продължения, а там играта логично стана по-предпазлива.

Все пак Германия организира още няколко опасни атаки, а в края на първото продължение Вирц се размина с нов гол след много опасен удар.

В началото на второто продължение пък Кукурея спря с ръка в пеналта удар на Мусиала, но дузпа не последва.

После опасно центриране беше отклонено от Фюлкруг и Унай Симон трябваше да спасява.

Германия продължаваше да изглежда по-опасният отбор, но ненадейно получи гол в 119-ата минута.

Тогава Олмо центрира и друга от резервите, Микел Мерино, порази вратата с много добре насочен удар с глава.

Остана време за едно последно положение пред Фюлкруг, но той не уцели вратата с глава. Дани Карвахал пък получи втори жълт картон и беше изгонен, но Испания удържа и продължава напред към полуфинала.

Там тимът на Луис де ла Фуенте ще срещне Франция или Португалия.