Роналдо и Португалия минаха през ада и оцеляха в уникална драма

Роналдо и Португалия минаха през ада и оцеляха в уникална драма Снимка: Getty Images

Португалия победи Словения с 3:0 след изпълнение на дузпи в уникална драма и се класира за четвъртфиналите на Европейското първенство.

Редовното време и продълженията завършиха при нулево равенство, а Кристиано Роналдо пропусна дузпа за своите в първото продължение.

При финалните изпълнения от 11-те метра суперзвездата се поправи, а вратаря Диого Коща стана герой с три поредни спасени дузпи и това класира "мореплавателите".

Португалия владееше напълно инициативата в мача и пробва множество атаки, но с твърде малък успех.

Напрежението пред вратата на Ян Облак не водеше до чисти положения и преди почивката един изстрел от фал на Кристиано Роналдо и един удар на Жоао Палиня бяха най-добрите ситуации.

През втората част мачът остана разочароващ за зрителите.

За Португалия ставаше все по-трудно да застраши противниковата врата, а Словения достигна до положение, но откъсналият се Бенямин Шешко стреля разочароващо с левия крак.

Едва в 90-ата минута пред Роналдо се откри добър шанс, след като беше изведен от Диого Жота, но звездата стреля право в Ян Облак.

Продълженията също започнаха скучно, но в 103-тата минута Португалия стигна до дузпа. С отличен дрибъл Жота нахлу в пеналта и си спечели наказателния удар, а обичайният изпълнител Кристиано се зае да го изпълни.

Облак обаче показа страхотна реакция, хвана ъгъла и спаси изстрела на противниковия капитан.

Роналдо не сдържа сълзите си още в паузата между двете продължения, а и после беше видимо разколебан.

Пропускът се отрази на целия отбор на "мореплавателите" и в 115-ата минута Пепе направи голяма грешка в защита. Шешко остана очи в очи с Диого Коща, но се провали в завършващия удар, а вратарят се прояви добре и спаси.

Всичко трябваше да се реши при дузпи, в които Словения се пропука още при първото си изпълнение - ветеранът Йосип Иличич беше отказан от Коща.

После Роналдо се изправи в още един дуел срещу Облак от 11-те метра и този път беше безпогрешен, а Португалия поведе.

Диого Коща блесна за своите с второ поредно спасяване, този път при удар на Балковец.

Бруно Фернандеш вкара за Португалия, а стражът на тима отрази трета поредна дузпа при удара на Вербич.

Бернардо Силва реализира и прати Португалия напред, където предстои вълнуващ четвъртфинал срещу Франция.