10 отчайващи статистики на Кристиано Роналдо през този сезон

10 отчайващи статистики на Кристиано Роналдо през този сезон Снимка: Getty Images

Сезон 2022/23 се оказва най-трудният в славната кариера на Кристиано Роналдо.

Великият голмайстор и реализатор №1 в историята на националните отбори има над 700 попадения в кариерата си и безброй рекорди на своята сметка. Може да се похвали и с пет "Златни топки" и пет трофея от Шампионската лига, а това е само малка част от постиженията му.

Но времето не прощава на никого и 37-годишният португалец преминава през сезон, който въобще не протича по план.

Подробно отразените му проблеми още през лятото, когато пропусна подготовката и искаше да напусне Манчестър Юнайтед, доведоха до незадоволителна кондиция в началото на кампанията и конфликт с новия мениджър Ерик тен Хаг.

Роналдо се превърна в резерва в най-важните мачове на отбора си и беше наказан от треньора, след като отказа да влезе в игра и напусна стадиона преди края на мача с Тотнъм през октомври.

Когато получава шансове за изява, Кристиано търпи много критики за вялата си и безрезултатна игра, а с него отборът трудно постига резултати, както се видя и при загубата с 1:3 от Астън Вила миналата седмица.

За пръв път в кариерата си той е принуден да играе в Лига Европа, тъй като през първия сезон след завръщането му на "Олд Трафорд", Юнайтед записа най-слабото си постижение откъм точки във Висшата лига и остана извън зона "Шампионска лига".

Тогава 24-те гола на звездата във всички турнири не бяха достатъчни за по-успешно отборно представяне, а през този сезон показателите му са повече от скромни - един гол във Висшата лига и два в Лига Европа.

Някои легенди на Юнайтед като Рой Кийн и Рио Фърдинанд продължават да защитават нападателя в спортните студиа, но става все по-сложно да се намерят аргументи в негово оправдание.

Особено когато видим статистиките му през настоящата кампания.

Ето 10 от най-тъжните показатели на Кристиано Роналдо за сезона, които дават представа за спада в нивото му и показват, че Юнайтед трябваше да го пусне да си тръгне още през лятото:

-Португалецът е отправил 25 удара към вратата във Висшата лига, за да отбележи един-единствен гол. Сравнението с топ голмайстора в момента Ерлинг Холанд е показателно. Норвежецът се разписва веднъж на всеки 2.8 удара (18 гола от 51 шута).

-Само шест от 25-те удара на Роналдо са били в очертанията на вратата. Извършените от него нарушения (7) са повече от точните му удари.

-В Лига Европа успеваемостта му не е много по-голяма и двете му попадения (едното от дузпа) са дошли след 31 стрелби към целта.

-Макар че стреля често, Роналдо има нисък показател от 1.9 очаквани голове (xG) в първенството. Това навежда на мисълта, че той обикновено шутира от трудни позиции и не успява да излиза в наистина добри ситуации за отбелязване. Естествено, това е показател за играта на целия тим, докато Роналдо е на терена. Средно на 90 минути неговият xG показател е едва 0.33, над три пъти по-нисък от този на Холанд (1.05).

-Съотношението удари спрямо голове на Роналдо е само 0.04, с което той се нарежда на 651-во място сред играчите във водещите 5 първенства на Европа.

-Откъм процент точни удари пък (24%), нападателят е едва 705-и сред всички футболисти в топ 5 шампионатите.

-37-годишната легенда върви към най-безрезултатния си сезон от 2004/05 насам, когато се отчете със скромните за неговото ниво 5 гола във Висшата лига за Юнайтед (9 във всички турнири).

-За момента Роналдо вкарва гол веднъж на 350 минути във всички надпревари и веднъж на 520 минути в първенството. По време на своя пик в Реал Мадрид (2014/15) той се разписваше на всеки 76 минути във всички турнири и на 64 минути в Ла Лига. Тогава завърши сезона с общо 61 попадения, 48 от които в испанската лига.

-Ако броим и асистенциите му (две през този сезон, и двете в Лига Европа), той е бил директно замесен в общо пет гола на Манчестър Юнайтед - по един на всеки 262 минути. През 2014/15 в Реал се отчиташе с гол или асистенция на всеки 56 минути (61 гола и 21 асистенции в 54 мача).

-Ако го сравним с останалите нападатели във Висшата лига през тази кампания, той се нарежда сред последните 2% по пасове в пеналта (0.17 на 90 минути), сред последните 9% по отнети топки (0.34 / 90), последните 2% по засади (1.37 / 90) и последните 4% по блокирани удари и подавания (0).