Алвеш бил готов да стане донор на Абидал, Капело искал Меси в Юве

Преди около седмица Universal представи документалната лента "Take the Ball, Pass the Ball", посветена на Барселона на Пеп Гуардиола.

Филмът се основава на записки на английския журналист Греъм Хънтър, както и на много интервюта с главните герои от онези години - Шави, Пуйол, Пике, Валдес, Меси, Абидал, Алвеш и много други.

Сериозно място във филма е отделено на тежкото заболяване на Ерик Абидал и това как се е отразила неприятната новина на звездите на Барса.

Бившият френски национал разказва как Даниел Алвеш му казал: "Аби, ние сме от една и съща кръвна група. Готов съм да ти стана донор", а бразилецът си спомня: "В този ден (финалът на Шампионската лига на "Уембли") въпросът не бе в това да вдигнем купата, а да повдигнем духа на Аби. В това се изразяваше голямата ни победа. Той беше един от най-прекрасните хора в отбора и всички го обичаха. Когато бях в Севиля, почина мой съотборник и си казах, че не мога да допусна това да се случи отново."

За радост, Абидал се възстанови, а през 2011-а, когато Барса спечели Шампионската лига, той бе първият, който вдигна купата.

Много страхотни футболисти не успяха да се адаптират към стила на Гуардиола, а Алвеш и Абидал също имаха своите трудни моменти на терена и в съблекалнята, преди да се докажат на специалиста.

Дмитро Чигрински обаче не успя. "Пропуснах шанса си. Наистина исках да играя и затова понякога се опитвах веднага да покажа всичко, на което съм способен. Понякога това се обръщаше срещу мен. Веднъж Шави ми каза: "Тук съм от дете, но ако се проваля в няколко мача, феновете ще ме унищожат". Тогава си помислих, че се шегува, но не беше шега", споделя украинецът.

"Качествата на Чигрински подхождаха на Барселона, но в отбора е много трудно да си защитник", дава своята оценка бившият капитан Карлес Пуйол.

Във филма се разказват и любопитни случки около талисмана Лионел Меси, които не са толкова известни за широката публика.

"Меси е най-добрият във всичко. Отдясно, отляво, в средата.... По-добър е и в атака, и в отбрана от всеки друг. Само на вратата не сме го слагали", започва Шави.

"Едно време в школата имахме табелка: "Ако ни предлагате играч под 180 см, се прибирайте направо у дома". Но всичко се промени с идването на Кройф, който бе убеден, че талантът е по-важен от ръста", заявява Лауреано Руис, бивш треньор на младежкия отбор на Барса.

Легендата на клуба Карлес Решак също се включва: "Постоянно ходех при ръководството и им повтарях, че трябва да вземем това 12-годишно момче от Аржентина. Родителите на Меси живееха в Барселона вече един месец, но се притесняваха, че клубът не им предоставя договор. С агента Мингея седяхме в тенис клуба и написах на салфетка: "Аз, Карлед Решак, съветник на клубния президент, потвърждавам, че Лионел Меси има право да подпише договор с Барселона". С тази салфетка убедихме родителите му, че всичко е сериозно."

Самуел Ето'о: "Преди мача за трофея на Жоан Гампер срещу Ювентус през 2005-а казах на Патрик Виейра да бъде по-внимателен, защото срещу него ще играе човекът, който ще промени футбола. Още тогава разбирахме, че Меси е играч от друга вселена"

"След мача Фабио Капело искаше да вземе Меси под наем в Ювентус. Капело не е глупак!", приключва темата легендарният Шави.

През 2003 г. Жоан Лапорта печели изборите за президент на клуба. Една от точките в програмата му е да върне на "Камп Ноу" Кройф, който да работи като съветник по футболните въпроси. Така се стига до назначението на Франк Рийкард, който трябва да вдигне "блаугранас".

Барселона спечели Шампионската лига през сезон 2005/06, но следващата година беше трудна. Някои играчи напуснаха, а Роналдиньо вече не играеше по начина, по който наелектризираше трибуните преди това. Резултатът беше слаб сезон и трето място в шампионата.

"Жозе Моуриньо и Пеп Гуардиола бяха вариантите за заместници на Рийкард. Жозе все още нямаше репутацията на труден човек. Напротив, изглеждаше като най-логичният кандидат: беше работил в Барселона, вече беше известен треньор в света и победител. Той наистина помогна на много млади футболисти, когато работеше на "Камп Ноу", след като Ван Гаал го прати да тренира втория отбор. "Квадрати", притежание и контрол на топката, зони - всичко това ни беше преподавано от Моуриньо. Но в Челси неговият стил се промени тотално", са думи на Шави.

"Четирима или петима членове на борда на директорите бяха за Моуриньо. Вицепрезидентът дори организира среща с него. Жозе изложи визията си за това как вижда нещата - беше доста съвременно, но и доста далеч от идеалите на Йохан", разкрива Лапорта.

След това Кройф му казва, че е нужен човек, който е закърмен с идеята "Барселона" и посочва Гуардиола като свой личен избор.

Президентът и някои от най-близките му хора имат съмнения дали младият наставник е готов, но не знаят, че в продължение на година Кройф чака този момент и е подготвял бившия си възпитаник за горещия стол.

Кариерата на треньора, който преди това е начело на Барселона Б, не тръгва много гладко. Още на първата си пресконференция Пеп заявява: "Роналдиньо напуска, Деко напуска, а Ето'о или напуска, или ще седи на скамейката".

Гуардиола иска да продаде камерунеца, но той остава по настояването на Лапорта. Африканецът прави отлична подготовка, Пуйол и Шави молят треньора да му даде шанс.

"Този отбор можеше да играе и без треньор. Основната задача на Гуардиола беше да възвърне жаждата за успехи и той се справи. По отношение на тактиката, Пеп също няма равен. Но аз ще бъда по-добър от него, защото се разбирам добре с хората", казва Ето'о.

Трудностите в комуникацията с наставника забелязаха и други. Анри и Абидал вярваха, че Пеп комуникира с тях сякаш са деца.

"Аз не бях вече на 15. Ако някой ми говори с уважение, тогава го уважавам и аз. Но като не ме уважава, защо трябва да го слушам? Казах на Пеп: "Не можеш да ми говориш така. И тогава отидох при президента и му заявих, че ако нещата не се променят, си тръгвам."

Гуардиола наистина малко прекалявал с отношението си към звездите. Имал изисквания от сорта на това да не стоят на слънце, да дават списък с храната, която са консумирали, когато не са с отбора, и часа, в който са си лягали. Особено го дразнели пътуванията на играчите за тенис турнири и състезания от Формула 1, когато са в почивка...

Интересен фрагмент от филма е разказът за невероятното Ел Класико през 2009-а, завършило с унищожителното 6:2 за Барса. "Когато умирам, ще се сетя за този мач", с носталги разказва Шави. Той и останалите герои на "блаугранас" са убедени, че до разгрома се е стигнало заради тактиката на Пеп.

"Ден преди мача Гуардиола ми се обади и ме помоли да дойда на един от тренировъчните терени. Искаше да обсъдим новата позиция, с която бе решил да ме натовари. Дълго бе изучал играта на Реал Мадрид и бе решил да опита нещо ново", казва Меси.

В този мач Пеп за първи път излиза с "фалшива деветка".

"Той бе забелязал, че халфовете на Реал Мадрид никога не пресират централния нападател на съперника, така че Анри бе пуснат вдясно, Ето'о вляво, а Меси като "фалшива деветка". Така спечелихме превес чрез допълнителен човек в средата", разкрива Шави.

Накрая на филма се появява и самият Гуардиола, който да оцени 4-те си години начело на Барса.

"Спомените от онова време ме изпълват с щастие и носталгия. Вярвам, че през тези четири години звездите на отбора се съчетаха идеално за такива постижения. Но основният компонент на успеха бе изумителният талант на играчите. Ние просто даваме указанията, но те са тези, които вкарват топката в противниковата врата.

Преди много години Йохан Кройф постави основата: необходимо е да правим простите неща по най-добрия начин и това почти винаги е гаранция за победа. А най-лесното нещо във футбола е да дадеш пас. Подаването обединява и всички са участници в играта. Работихме върху това от първия ден.

Ще бъда много щастлив, ако си спомнят за това как играехме и след 25 години", заявява Гуардиола.

Новините

Най-четените