4 причини Реал да заслужи напълно титлата си

Реал постигна най-много победи през сезона (29, с една повече от Барселона) и успя да вкара във всичките си 38 мача, за да ликува накрая с титлата. Ето четирите основни причини отборът да е заслужен шампион този сезон... Снимка: Getty Images
1. Точните ротации на Зидан

Със своята система на ротации френският треньор извлече максимума от играчите си и накара всичките 20-21 основни футболисти да се чувстват важна част от отбора. Всеки от тези 20 играчи записа по над 1000 игрови минути през сезона, а 21-ият - Кико Касия - изигра 990.

В същото време футболистите останаха свежи цял сезон, защото никой не мина границата от 2550 минути на терена. Зидан не се притеснява да вади дори Роналдо от състава, който изигра над 600 минути по-малко, отколкото през миналия сезон. Снимка: Getty Images

2. Най-силните резерви в света

Но ротации са принудени да правят почти всички треньори. Ротациите на Зидан бяха успешни просто защото той разполага с най-добрите резервни футболисти в света. Затова можеше да си позволи да дава почивка на по 7-8 титуляри в задължителни за спечелване мачове.

Марко Асенсио, Лукас Васкес, Алваро Мората, Иско, Матео Ковачич, Начо и Хамес Родригес стъпиха здраво в тежки битки и с представянето си донесоха ценни точки на Реал, без които "кралете" нямаше да са шампиони. Резервните нападатели компенсираха понижената резултатност на титулярното трио Бейл-Бензема-Роналдо, а Мората и Иско най-често играеха по-силно от титулярите на своите позиции.

Именно това беше голямата разлика спрямо Барселона, където ротациите на Луис Енрике доведоха до няколко фатални загуби, а резерви като Пако Алкасер, Жереми Матийо и Андре Гомеш не оправдаха доверието. Снимка: Getty Images

3. Титла, спечелена на втория етаж

Реал Мадрид доминира във въздуха и може да обърне всеки мач чрез статични положения и голове с глава. Големите оръжия на този отбор са добрата игра с глава на играчи като Роналдо, Рамос и Мората и идеалните центрирания, които могат да доставят Тони Кроос, Модрич и Хамес Родригес. Бековете Марсело и Карвахал също са способни във всеки един момент да пробият по фланговете и да доставят топката по превъзходен начин.

Специално при статичните положения Серхио Рамос постоянно намира пролуки в подреждането на съперника, а Тони Кроос винаги може да го намери с центриране. Комбинацията между двамата вече реши много мачове в полза на Реал. Снимка: Getty Images

4. Постоянството и неизменните голове

Заради силните резерви и умелата ротация на футболистите, Реал не си позволи някакъв траен спад през целия сезон. "Белите" станаха първият отбор, който вкарва във всеки свой мач от един цял сезон в Ла Лига. Във всички турнири серията им от поредни мачове с поне един вкаран гол нарасна до 64 срещи - като последно те не са се разписвали на 26 април 2016 г. при 0:0 с Манчестър Сити в първи мач от полуфиналите на Шампионската лига.

Във вътрешното първенство последният мач на Реал без гол е още преди Зидан да поеме отбора. Снимка: Getty

Реал Мадрид е шампион на Испания за пръв път от пет години насам.

С победата с 2:0 в последния кръг срещу Малага "белия балет" приключи успешно ожесточената надпревара с Барселона и завърши драматичната кампания на три точки пред големия съперник.

Това е първа титла на Испания в кариерата на Зинедин Зидан като треньор, но всъщност четвърти трофей, който той носи на отбора за по-малко от година и половина на треньорската скамейка.

А му предстои и финал в Шампионската лига срещу Ювентус, в който може да пренапише историята и да превърне Реал в първия отбор, успял да защити трофея си в турнира.

"Испанската лига е най-трудната и най-красивата, тя е най-добрата според мен", каза Зизу след триумфа в Ла Лига.

Как успя да спечели той най-трудното първенство и кои бяха ключовите причини Реал да ликува в края?

В галерията може да видите четирите решаващи фактора, превърнали Кралския клуб в напълно заслужен шампион този сезон.