Дженсън Бътън: Титлата ще се реши в последното състезание

Дженсън Бътън очаква новият световен шампион във Формула 1 да стане ясен едва на финала на сезона Снимка: Getty Images

Световният шампион във Формула 1 Дженсън Бътън прогнозира, че титлата за 2010 ще се реши едва в последното състезание за този сезон, а шанс за първото място в крайното класиране имат петима пилоти.

До края на сезона остават пет състезания, а начело в класирането отново излезе асът на Red Bull Марк Уебър, който има само 5 точки аванс пред Люис Хамилтън с McLaren и 19 точки преднина пред победителя от "Монца" Фернандо Алонсо.

Само на една точка от испанеца е Дженсън Бътън, а другият пилот на Red Bull Себастиан Фетел е на 2 от световния шампион.

Бътън завърши втори в Гран при на Италия в неделя и призна, че не все още не може да повярва колко оспорвана се е оказала битката за титлата през 2010.

Бътън бе начело в две трети от дистанцията за Гран при на Италия, но бе изпреварен от Алонсо при единствените им спирания в бокса. Дженсън обаче заяви, че второто място на "Монца" е било изключително важно за запазване на шансовете му за световната титла.

"На "Монца" имах възможност да скъся аванса на лидерите и я сграбчих с две ръце", обясни Бътън в сайта си. "Взех 18 точки, Люис отпадна и не взе нищо, Марк спечели само 8, а Себастиан 12.

"Сега, само можем да гледаме класирането при пилотите и да се чудим: "Как може да е толкова оспорвано и да има толкова малки разлики?" Забавно е - след "Спа" всички смятаха, че битката за титлата ще е между двама пилоти - Люис и Марк, но според мен, всичко ще се реши едва в последното състезание.

"Вече стана ясно, че няма да има лидер, който да се откъсне далеч напред в класирането - битката ще е до самия край на сезона."

Според Бътън постоянството ще е ключът към успеха в битката за титлата, но според него напрежението тепърва ще расте, защото сезонът е в решителната си фаза и всеки един от претендентите трябва да се бори за победата във всеки един старт.

Дженсън допълни, че опитът му от миналата година ще му помогне в последните състезания за 2010.

"Смятам, че трябва да карам състезание за състезание", обясни пилотът на McLaren. "Според мен, повечето пилоти трудно приемат тактиката да карат във всяко едно състезание, за да събират точки: аз бях в това положение миналата година. Знаех, че трябва да взимам точки във всеки един старт, за да спечеля титлата. Но това е по-натоварващо за психиката от атаката с всички сили към победата.

"За пример - на "Интерлагос" миналата година вече нямах какво да губя - аз бях 14-и на стартовата решетка, а моят съотборник стартира от полпозишън. Какво щях да спечеля ако бях карал внимателно, за да спечеля няколко точки? Затова атакувах на 100%, за мен това беше състезание, в което се почувствах свободен, натрупах опит, който ще ми помогне тази година.

"Постоянството този сезон ще определи шампиона: всеки един от претендентите има нужда от болид, с който ще стига до финала на всяко едно състезание, освен това, не очаквайте от никой от нас да започне точно сега да търси странни или екзотични решения за настройките на колата или да ползва някаква екстравагантна стратегия - понякога тези неща дават предимство, но сега ще залагаме само на сигурно.

"Битката продължава, но напрежението вече притиска всички ни, нито един от нас не може да си позволи да не завърши някое състезание или да да допусне грешка. Този, който не се поддаде на напрежението, ще спечели световната титла."