Бенфика - Челси: Мечтаният финал

Фернандо Торес се превръща в основен герой на Челси в турнира Лига Европа. Снимка: getty images
Фернандо Торес се превръща в основен герой на Челси в турнира Лига Европа.

Бенфика срещу Челси - това бе мечтаният финал на неутралните фенове. А и очакваният от букмейкърите, които предвидиха с коефициентите си именно тези два отбора да са фаворити да стигнат мача за трофея в Лига Европа. Така и стана. На 15 май в Амстердам португалският гранд и настоящият шампион на Европа ще спорят за втория по важност трофей на континента.

Бенфика мина през ада и обърна Фенербахче - 3:1 в реванша в Лисабон, след загуба 0:1 в Истанбул в първия мач. Португалците натискаха от първата минута и откриха чрез Николас Гайтан още в 9-ата минута.

Но странна дузпа, отсъдена от френския рефер Стефан Ланоа, върна турците в играта. При паса към Муса Соу първо имаше засада, а после защитник на Бенфика игра неволно с ръка, след като загуби ориентация и тръгна да пада, а топката бе зад гърба му.
Дирк Каут, опитният боец на Фенербахче, не сбърка - 1:1 и на домакините трябваха вече два гола.

Още до почивката Оскар Кардосо, големият голаджия на Бенфика, наниза второ попадение с левачката. А в 66-ата минута същият парагвайски исполин направи 3:1 и взриви трибуните на стадион "Луш" - 3:1!

Със същия резултат Челси пречупи Базел в реванша, а общо в двата мача равносметката е 5:2 за англичаните (2:1 в Швейцария). Но и в Лондон имаше драма. Египтянинът Мохамед Салах откри в добавеното време на първата част - 0:1 за Базел. Трибуните на "Стамфорд Бридж" си пееха за Жозе Моуриньо и чакаха гол на Франк Лампард, с който той да изравни клубния рекорд на Боби Тъмблинг от 202 попадения. Чуха се и освирквания.

Но Челси изригна в 9 минути на супер футбол и супер голове след почивката. Първо атака с едно докосване доведе до шут на Франк Лампард, а при добавката Фернандо Торес изравни. Неговите статистики в Лига Европа са чудесни - 5 попадения в 8 мача.
Виктор Моузес добави втори гол, а третият бе украшението на вечерта. Давид Луис завъртя по невероятен начин топката с левия крак от 30 метра и уцели ъгъла на вратата на Базел. Бразилецът вкара и в първия мач, при това победно за 2:1 в края.

На финала Челси ще опита да спечели втори пореден европейски трофей, след като миналата година по това време се къпеше в слава с вдигането на купата в Шампионската лига. Временният мениджър Рафа Бенитес вече е печелил Купата на УЕФА преди 11 години с Валенсия. Сега има шанс да го направи и с втори тим.