7 дни от златната година на Кристиано

Моментите, които донесоха „Златната топка“ на Роналдо...
5 март: Четири гола срещу Селта
Първият и единствен път, в който „Сантяго Бернабеу“ видя четири гола от Роналдо през 2016 година, когато Реал разби Селта със 7:1.
2 април: Победното попадение срещу Барселона
Реал отиде на „Камп Ноу“, за да се срещне с бъдещия шампион Барселона. Жерар Пике даде аванс на каталунците малко след началото на второто полувреме. Не отне много обаче на Реал да изравни чрез Карим Бензема. И въпреки че току-що бяха останали с човек по-малко след изгонването на Серхио Рамос, дойде моментът на Роналдо. Пет минути преди края Кристиано вкара 16-ия си гол в Ел класико, донасяйки успеха за „кралете“.
12 април: Хеттрикът срещу Волфсбург
Нещата не изглеждаха добре за испанския гранд на 1/4-финалите в Шампионската лига. Реал загуби с 0:2 в Германия, но „Бернабеу“ бе на път да стане свидетел на още една магическа вечер. Хеттрик на Кристиано Роналдо спаси тима на Зинедин Зидан по пътя към Единадесетата.
28 май: Единадесетата
Не бе най-добрият му мач за „белите“, но в крайна сметка, победи Атлетико за втори пореден път във финал на Шампионската лига. Спечели златен медал и вдигна купата с ушите за трети път в кариерата си. И, да – вкара победната дузпа на финала.
22 юни: Когато спаси Португалия от отпадане още в групите на Евро 2016
Португалия бе на крачка от отпадане още в груповата фаза на Европейското първенство във Франция. Два гола на Роналдо за 3:3 срещу Унгария обаче спасиха „селесао“ и ги измъкнаха от групите.
10 юни: Първо европейско злато за Португалия
Мачът, който Кристиано чакаше толкова дълго, свърши рано-рано за него. Контузия още в първите минути го извади от строя и Роналдо напусна терена след 25 минути, със сълзи на очи. Въпреки това, героично представяне на съотборниците му осигуриха трофея – първи в историята на Португалия. А финалът ще се запомни още и с подскачащия Кристиано край тъчлинията в продълженията – действия, за които впоследствие се извини.
19 ноември: Хеттрикът срещу Атлетико
Кристиано не започна сезона по начина, по който очаквахме. Контузията от финала на Евро 2016 го остави извън терените за началото на кампанията, но постепенно навлезе във форма. Дербито с Атлетико на „Калдерон“ – последното мадридско дерби на този стадион в Примера, преди „дюшекчиите“ да сменят дома си – се превърна  в шоу на Кристиано с три гола срещу името му. Снимка: Getty Images
Кристиано не започна сезона по начина, по който очаквахме. Контузията от финала на Евро 2016 го остави извън терените за началото на кампанията, но постепенно навлезе във форма. Дербито с Атлетико на „Калдерон“ – последното мадридско дерби на този стадион в Примера, преди „дюшекчиите“ да сменят дома си – се превърна в шоу на Кристиано с три гола срещу името му.

Евро 2016, Шампионска лига, Суперкупа на Европа, най-добър футболист на УЕФА, 51 гола и 17 асистенции – така изглежда 2016 година за Кристиано Роналдо.

И накрая – „Златна топка“.

Годината наистина бе златна за Роналдо. Изкачи европейския връх и на клубно, и на национално ниво. Продължи с головете и да бъде лидер на Реал Мадрид.

Въпреки че вече е почти на 32 г. (ще ги навърши на 5 февруари) и не може да блести със същата светлина, с която го правеше преди, не може да му се отрече, че не спира да работи и да се опитва да подобрява всеки аспект от играта си.

Кристиано бе един от двамата, заедно със Серхио Рамос, които имаха най-силно влияние в големите мачове за Реал през изминаващата година.

Но Роналдо го направи и с националния отбор.

Затова е неоспорим победител в тазгодишното издание на „Златната топка“, като събра повече точки в анкетата на France Football от Меси, Гризман, Суарес, Неймар и Бейл, взети заедно.

В галерията се връщаме на 7 ключови момента, които превърнаха 2016 година в златна за Кристиано Роналдо.