Лейкърс с втора поредна титла в НБА

Коби Брайънт за втори пореден път спечели приза "най-полезен играч" на финалите в НБА Снимка: Getty Images

Не беше лесно, със сигурност играта не беше красива, но резултатът е най-важен. И само това има значение за Лос Анжелис Лейкърс.

След 48 минути грубоват, не особено елегантен и често бавен баскетбол, Лейкърс спечелриха втора поредна титла в НБА, след като победиха Бостън Селтикс с 83:79 в седмия мач във финала на плейофите.

Това е един вид отмъщение за Лейкърс, които се заканиха да не правят глупости, след като загубиха през 2008 битката за титлата срещу Селтикс. Така клубът от Лос Анжелис вече има 16 титли, с една по-малко от Бостън, но този успех дойде доста трудно - все пак в третата четвъртина Лейкърс изоставаха с 13 точки в резултата.

Коби Брайънт, който постигна средно 28,6 точки на мач във финалите, пък за втора година беше избран за "Най-полезен играч".

Брайънт и Дерек Фишър вече имат по пет шампионски пръстена, като така се изравниха с легендата на Лейкърс Меджик Джонсън и са на една титла зад великия Майкъл Джордан.

"Тази титла ми е най-сладка, защото победихме точно Бостън", заяви след мача Брайънт. "А и тази титла я спечелихме най-трудно. Страшно много исках да победим, но знам, че когато отчаяно се опитваш да постигнеш нещо, то обикновено ти се изплъзва. Но момчетата ме измъкнаха от дупката и се справихме."

Лейкърс спряха Селтикс в седмия мач от финала за първи път в досегашните си пет опита, а двата тима вече имат рекордните 12 финални сблъсъка помежду си в спор за титлата.

Фил Джаксън пък вече има 11 титли и подобри резултата си в плейофите до 48:0, след като неговият отбор спечели първият мач от финала. Освен това, той записа и първа победа като треньор в седми мач от финала.

Брайънт определено беше длъжник на колегите си точно в този мач - стрелбата му бешже неточна, не беше достатъчно бърз и едва в четвъртата част се събуди - тогава отбеляза 10 от общо 23 точки, които записа в тази среща.

На помощ му се притекоха По Гейсол (19 точки, 18 борби) и Рон Артест, който вкара 12 от своите 20 точки в много слабата първа част на мача, след която Бостън водеше с 40:34. Артест записа и пет откраднати точки, а освен това игра много силно и в защита.

Поражението направо съкруши Селтикс.

"Вижте, трябва да отдадем заслуженото на Лейкърс", обясни треньорът на Бостън Док Ривърс. "Те бяха страхотни".

Но след този финал и двата тима се изправят пред много трудни въпроси. Дали Джаксън ще продължи или ще се пенсионира? Ще преподпишат ли Лейкърс с гарда Фишър, който вкара решителна тройка, за да изравни за 64:64 в един от решителните моменти от мача? дали Ривърс ще продължи или ще си вземе един сезон почивка, за да има повече време за децата си, които сега започват спортната си кариера? Ще се завърнат ли тримата ветерани на Бостън Пол Пиърс, Кевин Гарнет и Рей Алън?

Лос Анжелис успя да си върне лидерството в мача в средата на четвъртата част и запази тази позиция благодарение на няколко стрелби на Гейсол и на енергичната игра на Артест, за когото това е първа титла.

"Записах 20 точки, но победихме, защото играхме като отбор", заяви Артест. "Борихме се заедно. Това беше един от най-добрите ни мачове, по отношение на резултата, не и относно играта. Не искам никога отново да участвам в такъв мач, който рядко тръгваше в посоката, в която искахме... беше трудно, на моменти губех надежда."

Артест може да се окаже един от играчите, на чийто плещи ще се гради бъдещето на Лос Анжелис и които имат дългосрочни договори с клуба. Лейкърс вече имат пет титли в последните 11 сезона, а само на една титла пред тях във вечната класация на НБА са Бостън, които имат 17.

Джаксън спечели петия си шампионски пръстен с Лос Анжелис, а вече има шест от Чикаго. А тази титла може да се окаже последна за него: редовният сезон го изморява твърде много, намаляването на заплатата му е неизбежно, но самият той вече заяви преди финалите, че ако спечели титлата, то най-вероятно ще се опита да се пребори за безпрецедентен 12-и успех.

Досега Селтикс не бяха губили седми мач на финала, но този път проблемите им дойдоха от ниския процент успешна стрелба, като това се оправи в последните минути на мача. Но Бостън влезе в историята като една седмият тим, който е водил с 3:2 след петия мач на финала и е загубил битката за титлата.

Шампионският парад на Лейкърс в Лос Анжелис е насрочен за понеделник, а миналата година се събраха 95 000 фенове, за да приветстват своите любимци. Сега се очаква да са доста повече.