Той беше един от двамата най-добри английски защитници и капитан на Тотнъм, когато договорът му с "шпорите" изтичаше през 2001 г. Кембъл увери клуба, че няма да ходи никъде другаде, а още преди това беше обявявал, че никога не би облякъл екипа на големия враг на Тотнъм - Арсенал. Въпреки слуховете, че Кембъл е искан от Барселона и Милан, той избра да се присъедини именно към "топчиите" със свободен трансфер.
Тотнъм не само не взе никакви пари за него, но и нямаше как да надгради отбора си без своя стълб в отбраната. В същото време Кембъл спечели две титли на Англия с Арсенал, една от които без да загуби мач. Нищо чудно, че за феновете на Тотнъм той все още е предател и лъжец.
Реал Мадрид искаше блестящия млад талант и бъдеща звезда на бразилския национален отбор и предлагаше най-много пари за него чисто откъм договор. Но от Барселона вече бяха предложили незабавен бонус на бащата на футболиста от 40 млн. евро, както и още едно плащане от 40 млн., което означаваше, че ще могат да дават на футболиста по-ниска заплата и съответно той ще плаща по-ниски данъци. Маневрата изправи пред съда президента на Барселона Сандро Росел, бащата на Неймар и самия футболист. Оказа се, че между Барселона и щаба на Неймар е имало тайни договорки за плащания, заобикалящи предишния му клуб Сантос и агенцията, държаща 40% от правата на футболиста. Росел напусна поста си в Барса заради сагата, която си остава не съвсем изяснена към днешна дата, но която ще остане като един от най-скандално осъществените трансфери. На терена Неймар беше страхотен за Барселона като част от атомното нападение с Меси и Суарес и спечели требъл.
Едни от най-големите таланти на световния футбол, свързвани с големите клубове от Висшата лига, изненадващо преминаха в борещия се да не изпадне Уест Хем. Откъде имаха пари за тях "чуковете"? И защо им беше на аржентинците да отиват точно в този отбор? Трансферът се оказа криминална схема, тъй като правата на играчите се държаха от трета страна - нещо забранено във Висшата лига. Уест Хем беше използван като нещо като витрина, за да се видят възможностите на Тевес и Масчерано на европейска сцена. В резултат клубът плати големи глоби, а трябваше да се издължава и на Шефилд Юнайтед, защото този тим изпадна вместо "чуковете" благодарение на гол на нелегалния Тевес. Шефилд обаче тръгна надолу и стигна до трета дивизия на английския футбол. Скандалната сделка никак не се отрази зле на Тевес и Масчерано, които направиха големи кариери с множество трофеи, а в момента Тевес е най-скъпоплатеният футболист в света и взима 615 000 паунда на седмица в китайския Шанхай Шенхуа.
Каква каша! В този трансфер имаше повече обрати, отколкото в средностатистически епизод на латиноамерикански сериал. През април 2005 г. Манчестър Юнайтед обяви официално, че взима нигериеца от норвежкия клуб Лин и той ще се присъедини към "червените дяволи" през януари 2006 г. Оказа се обаче, че Юнайтед напълно е заобиколил агентите на Оби Микел и е уговорил директно с него сделката на стойност 4 млн. Слуховете гласяха, че от клуба даже са упражнили натиск върху футболиста, за да подпише.
За да станат нещата още по-объркващи, от Челси се намесиха и обявиха, че са договорили Оби Микел с неговите агенти, но това беше отречено от клуба му Лин. Няколко дни по-късно играчът даде пресконференция с екип на Юнайтед и обяви, че е футболист на "червените дяволи". После той получи заплахи от неразкрити лица и изчезна за няколко дни при мистериозни обстоятелства - даже полицията се намеси, защото имаше съмнения за отвличане. След девет дни Оби Микел се появи в Лондон с агента си и финализира договор с Челси, като твърдеше, че наистина е бил принуден да подпише с Манчестър Юнайтед, а всъщност винаги е искал да играе за Челси.
Последваха няколко жалби до ФИФА и трите страни постигнаха споразумение - Челси плати 12 млн. на Юнайтед и 4 млн. на Лин за придобиването на Оби Микел. Мистериите около този трансфер обаче се обсъждат от феновете до ден днешен.
Парадоксално е, че при толкова богатата си кариера, португалската звезда Фиго ще се помни най-вече с този скандален и незабравим трансфер, предизвикал толкова омраза. Фиго изкара пет чудесни години в Барселона и феновете го ценяха като легенда. Той беше най-добрият им футболист през повечето време от престоя си и ги изведе до две поредни титли на Испания. Тогава обаче в Реал Мадрид започна галактическата ера на Флорентино Перес, който се нуждаеше от звезди за проекта си.
Преди започването на предсезонната подготовка през юли 2000 г. излезе шокиращата новина - Луиш Фиго става първият галактико на Реал Мадрид. Португалецът успокои феновете на Барса с обяснението, че ще се появи на първото събиране на отбора за новия сезон. Но не го направи, а вместо това Реал го обяви официално като рекорден трансфер за 37 млн. На всичкото отгоре, Фиго спечели "Златната топка" месеци след присъединяването си към "кралете".
Естествено, каталунските фенове бързо намразиха доскорошния си любимец и това беше омраза, невиждана и до днес на "Камп Ноу". Чувствата бяха илюстрирани с прочутата свинска глава, полетяла към Фиго на дербито Барса-Реал (към играча летяха още запалки, бутилки, портокали и други предмети).
Стигаме и до актуалния трансфер, който със сигурност ще промени футбола, макар че още не е ясно как точно. Ще си послужим с коментара на Арсен Венгер: "Когато държави притежават футболни клубове, всичко е възможно и става много трудно да уважаваш финансовия феърплей. Преминахме линията на 100 милиона миналата година, а само година по-късно преминаваме тази на 200 милиона. Цената на играча зависи от идентичността на купувача и не можеш да ги съпоставиш с пазара. Решаващ е финансовият потенциал на купувача".