Генков герой, манчестърски успехи в дербитата

Цветан Генков отбеляза важен гол за Висла в 88-ата минута Снимка: Getty Images
Цветан Генков отбеляза важен гол за Висла в 88-ата минута
Снимката е красноречива - Хавиер Ернандес се радва на втория си гол, а Николай Бойлесен от Аякс се е хванал за главата Снимка: Getty Images
Резервата Серхио Агуеро донесе победа на Манчестър Сити при гостуването на носителя на трофея Порто Снимка: UEFA.com

Българският нападател Цветан Генков донесе равенство на Висла (Краков) в последните минути на двубоя с белгийския Стандард от първите 1/16-финални мачове в Лига Европа.

Шампионите на Полша играха с човек по-малко от 27-ата минута, когато защитникът Михал Чекай бе изгонен с директен червен картон. Нападателят от Кот д'Ивоар Гохи Би Кириак даде предимство на гостите от бялата точка след отсъдената дузпа, но в 88-ата Генков направи резултата 1:1.

В очакваните с най-голям интерес мачове от турнира двата манчестърски клуба постигнаха победи. Дебютиралият в Лига Европа Манчестър Юнайтед без контузения Димитър Бербатов бе категоричен в Амстердам срещу холандския гранд Аякс - 2:0.

По-оспорвано бе другото дерби в кръга - носителят на трофея от миналия сезон Порто срещу Манчестър Сити. „Драконите" откриха през първото полувреме чрез Варела, като вратарят Елтон бе великолепен, отразявайки удари на английския тим. След почивката обаче уругвайският защитник Алваро Перейра си отбеляза автогол, а резервата Серхио Агуеро донесе победата с 2:1 на „гражданите". Друга неприятна вест за Порто бе загубата до края на сезона на бразилския десен бек Данило, който скъса връзки на коляното в 20-ата минута.

Миналогодишният голмайстор на Лига Европа Радамел Фалкао отново блесна в турнира, макар и вече с фланелката на Атлетико (Мадрид). Два гола на колумбиеца направиха разликата при гостуването на Лацио, спечелено с 3:1 от „дюшекчиите". Визитата на „Стадио Олимпико" в Рим бе високо сантиментална за треньора на Атлетико Диего Симеоне, който прекара най-добрите си години като футболист именно с фланелката на „орлите".

Латиноамериканци бяха в основата и на може би най-изненадващия резултат в кръга - победата с 4:0 на украинския Металист над австрийския Ред Бул насред собствения му стадион в Залцбург. Аржентинецът Джонатан Кристалдо реализира два гола за разгрома, а преди това бразилецът Тайсон бе открил резултата още в 1-ата минута.

Тоталната диктатура на гостите намери израз в 9 победи за тях срещу едва 3 на отборите-домакини при 4 равенства.

Далеч от дома с успех се поздравиха още „българските" ПСВ и Твенте. Двата холандски тима триумфираха съответно срещу Трабзонспор (2:1) и Стяуа (1:0). За съжаление, мачът в Букурещ не се превърна в своеобразно българско дерби, както се очакваше, защото защитникът на домакините Валентин Илиев остана на резервната скамейка. Вратарят на Твенте Николай Михайлов обаче игра 90 минути за своя отбор, също както и Станислав Манолев при визитата на ПСВ в Турция.

Изключенията от „антидомакинската" тенденция бяха в мачовете Локомотив (Москва) - Атлетик (Билбао) 2:1, Хановер - Брюж 2:1 и Алкмаар - Андерлехт 1:0. Всички те се приемат за донякъде изненадващи предвид по-голямата класа на гостуващите отбори, които се очаква да вземат своето в реванша.