Ботев - защо пък не?

Абел Анисе е заклещен между здравите бранители на Щутгарт в първия мач. Така ще е и довечера, но имаме аргументи да чакаме успех на Ботев срещу фаворита от Германия.
Това е арената на европейския мач Щутгарт - Ботев. Пасторална гледка от малкото немско градче Аспах, но то може да се окаже историческо място за амбициозния пловдивски клуб.

Ботев отива да бие в Германия. Да, да! Та това е недостижима мечта за българските отбори, нали така...?

Да, историята говори, че да се надяваме на българска победа над Щутгарт в реванша от III квалификация за Лига Европа е на границата на илюзията. Статистиките са безмилостни към родния футбол.

21 загуби, 4 равенства и едва две победи. Това е цифровото изражение на българските гастроли в Германия.

Литекс победи Унион (Берлин) с 2:0 преди 12 години, но тогава тимът от култовия стадион "Старото лесничейство" бе във втора Бундеслига. Треньор му бе Георги Василев, а Литекс вече имаше самочувствие от няколко поредни сезона в евротурнирите.

Вторият ни триумф на немска земя постигна ЦСКА, далеч по-изненадващо. Армейците удариха с 1:0 Байер (Леверкузен) през 2006-а година и после повториха номера у нас в реванша.

Другите ни успехи са ремита на Левски - три на брой, две именно срещу Щутгарт, както и едно при визита на Шалке в четвъртфинал от Лига Европа.

Черно море също е правил равенство като гост на Щутгарт, но онова 2:2 през 2010 г. не стигна след 1:2 у дома.

Е - Левски има 1:1 и 2:2. Черно море - 2:2... Всеки един от тези резултати никак няма да е лош да Ботев в четвъртък вечер. Поне за продължения ще стигне...

Преди седмица пловдивският тим надигра Щутгарт. Една грешка в защита бе наказана от Ведат Ибишевич и гостите поведоха. Тогава справедливо изравни Валери Домовчийски, който вкара и на Шалке за Левски преди 7 години.

В четвъртък Ибишевич май няма да играе, има сериозни съмнения около травмата му и дали босненецът ще е готов за реванша. Липсват цели петима основни играчи на Щутгарт, докато Ботев отива с най-доброто.

Друг коз за българите е, че те са вече с ритъма на 8 официални мача за сезона зад гърба, докато германците засега играят само контроли и един двубой с Ботев. Тяхното първенство започва от този уикенд.

Може би заради оптимизъм или някакъв футболен патриотизъм, но ни се иска да вярваме, че това са все аргументи да се надяваме на успех.

След като Лудогорец спечели на стадиона на Партизан във вторник, защо не? Нали и там не бяхме побеждавали от 50 години?

В Германия бием веднъж на около 13 гостувания, но... може и да е дошъл мигът на Ботев.