Защо победата на Арсенал не беше изненада

Баварците няма да повторят грешката си от вторник на „Алианц Арена“

12 поредни победи за Байерн във всички състезания от началото на сезона. На крачка от успех №1000 в Бундеслигата, която баварците могат да постигнат още този уикенд в домакинството си на Кьолн.

Според много експерти и анализатори, тимът на Хосеп Гуардиола е най-добрият в момента и няма реална конкуренция в битката за короната в Шампионската лига този сезон.

Тогава, защо загубата на баварците на „Емирейтс“ не беше изненада?

Заради добрата игра на Арсенал? Не. Заради изпълнените тактически указания на Венгер? Едва ли.

Това бе просто редовният слаб мач на Байерн в груповата фаза. Всяка година баварците изиграват по един такъв (максимум два).

2014/15: Манчестър Сити побеждава Байерн с 3:2 на „Етихад“ след хеттрик на Агуеро. Година по-рано, отново „гражданите“ взимат трите точки след нов успех с 3:2 – този път на „Алианц Арена“.

2012/13: БАТЕ смачква Байерн у дома с 3:1. 2011/12: Сити и баварците отново са в една група и англичаните печелят домакинството си с 2:0.

Общото в изминалите четири години и тази – това ще бъде единствената загуба на Байерн в групите и баварците отново ще излязат като първи отбор по пътя си към 1/8-финалите.

Не се съмнявайте, Арсенал много трудно ще вземе нещо на „Алианц Арена“ - не защото няма качествата да го направи, а защото Гуардиола се учи от грешките си. Байерн се учи от грешките си.

За разлика от Венгер. Който отново пусна Тио Уолкът в атака. Вместо Оливие Жиру.

Точно с влизането на французина играта на Арсенал се подобри. Нападателят отново се разписа, след като се появи като резерва. Жиру има не повече от 75 игрови минути (+/- една-две в продълженията) в последните пет двубоя на Арсенал (включително този срещу Байерн), за които отбеляза три попадения.

А при загубата с 2:3 от Олимпиакос в предишния кръг в Шампионската лига дори не бе на скамейката. Това означава – три гола в четири мача.

За сравнение – Уолкът започна титуляр и в петте двубоя, изигра 383 минути и вкара едва две попадения.

Когато погледнем представянето на двамата през целия сезон, картинката става още по-ясна. Жиру се разписва на всеки 105 минути (във всички състезания), докато Уолкът - на всеки 190.

Въпреки че във Висшата лига номерът с фалшивата деветка понякога минава, ако Венгер излезе със същата схема на „Алианц Арена“, ще плати скъпо. Защото Байерн трудно ще повтори грешката си от вторник вечер, когато държа топката в 70% от времето и имаше повече удари към противниковата врата (точни и неточни).