Победи за Джокович, Стан и Нишикори

Джокович не остави шансове на Бедене.

Новак Джокович бе посрещнат с бурни овации на "Rod Laver Arena" за първата си среща на Australian Open срещу словенеца Аляж Бедене и сърбинът не разочарова феновете си. Без да се напряга особено, световният лидер се наложи с 6-3 6-2 6-3 и не позволи на съперника си да постигне първа победа на турнир от Големия шлем.

Бедене изпитваше и физически проблеми след натоварената му програма през януари. Словенецът игра финал в Ченай, започвайки от квалификациите. Той стигна до първа точка за пробив при 2-2 в първия сет, но Ноле повика сервиса си на помощ. Брейк в осмия гейм за 5-3 реши сета в полза на Джокера.

Втората част започна с нов пробив на сметката на сърбина, а после още един за 5-2. Третата стартира с маратонски гейм, преминал през няколко дюса, но Бедене в крайна сметка удържа подаването си. Малко по-късно обаче поиска медицински таймаут и въпреки че се завърна на корта, бе ясно, че мачът просто се доиграва.

Ноле проби за 3-2, след което затвърди. При 5-3 Новак Джокович взе първите две точки при сервис на Бедене, но с добри начални удари словенецът се измъкна. Нищо обаче не бе в състояние да помогне на Аляж в следващия гейм, в който Джокера достига до 40-0 и три мачбола, реализирайки още първия след непредизвикана грешка на съперника.

"Бяха трудни няколко дни, но това вече е зад мен. Доволен съм, въпреки че мачът можеше да тръгне по друг начин. Успях да се събера и да се прегрупирам във важен момент. На това равнище се очаква фаворитът да спечели комфортно, но всички играят добре. Бедене показа добра игра и ме изненада със сервисите си, въпреки че ги разчитах. Всичко зависи от това как се движиш. На няколко пъти днес се чувствах сякаш не съм на точното място. Ще трябва да поработя върху бекхенда си", каза Ноле, който спази традицията да на губи от квалификант. За последно това се случи на турнира в Маями през 2008 г., когато бе преодолян от Кевин Андерсън.

Стан Вавринка започна по убедителен начин защитата на титлата си от Australian Open. Шампионът от 2014 г. записа чиста победа с 6-1 6-4 6-2 над турчина Марсел Илхан. Швейцарецът очаква във втория кръг победителя от двубоя между Мариуш Копил и Пабло Андухар.

Стан не срещна съпротива от Илхан и с общо пет пробива в мача прекрати участието на съперника си. Вавринка сервираше убедително и спечели 82% от точките си на първи сервис. Непредизвиканите грешки на двамата бяха почти равен брой, но уинърите от ракетата на Стан - значително повече (34 срещу 16).

"Идеята бе да стартирам по най-добрия начин и това се случи. Мачът бе съвсем нормален. Имах време да рестартирам машината и да се настроя към условията. Вече повече от седмица съм в Мелбърн и съм концентриран изцяло. Доволен съм от това, което показах. Турнирът е дълъг и всеки иска да стигне колкото се може по-напред", каза Вавринка.

Поставеният под №5 в основната схема Кей Нишикори затвърди традицията да играе успешно срещу Николас Алмагро. Японецът взе победата с 6-4 7-6(1) 6-2, като това беше десети негов успех в 11 мача с този опонент.

Нишикори участва в Мелбърн за шести път, а най-доброто му постижение е от 2012 г., когато достигна до четвъртфиналите. Следващият му съперник ще бъде излъчен от срещата Иван Додиг - Жоао Соуса. Срещу Алмагро азиатецът направи само 21 непредизвикани грешки срещу 50 на съперника.

Алмагро се опъна сериозно на световния №5 в първите два сета, след като първи пробиваше подаването на японеца. При 4-5 и сервис на испанеца, Нишикори игра страхотно на ретур, стигайки до 0-40 и три сетбола. От третата възможност той затвори първата част с бекхенд от ракетата на Алмагро в мрежата.

Подобна бе ситуацията и във втория сет. Испанецът осъществи брейк, но той бе върнат веднага за 3-3.  Нишикори взе още едно подаване на Алмагро и при 5-3 сервираше за 2-0, но не съумя да вземе сервис гейма си. При 6-5 японецът имаше нови три брейкбола за спечелването на сета, но той премина през тайбрек, в който световният №69 взе само една точка.

Нишикори реализира шест от открилите се пред него 17 възможности за пробив. Испанецът имаше само 23 мача през миналия сезон, след като бе принуден да претърпи операция заради контузия след Ролан Гарос.

24 гейма и два тайбрека видяха зрителите преди да бъде осъществен първият и единствен пробив в двубоя на Милош Раонич срещу Иля Марченко. Канадецът спечели трудно със 7-6(3) 7-6(3) 6-3. В целия мач тенисистите достигнаха само до три брейкбола и канадецът реализира единия за 2-0 в третата част, което откри пътя му към победата. Раонич прибави нови 30 аса към постоянно нарастващия си актив от директни точки от сервис.

В друг мач Алехандро Гонсалес елиминира №16 в схемата Фабио Фонини след 4-6 6-2 6-3 6-4, което бе и първото отпадане на поставен състезател. 12-ят в схемата Фелисиано Лопес пък си проправи трудно път към втория кръг, спасявайки три мачбола при победата с 3-6 6-2 4-6 6-2 10-8 над 123-ия в света Денис Кудла.