Хуан Себастиан Верон, от Лацио в Манчестър Юнайтед, 2001 г.
Аржентинецът бе най-силният плеймейкър в италианското първенство, а може би дори в Европа. Юнайтед плати 28,1 милиона за него, като го постави в конкурентната среда на Рой Кийн, Пол Скоулс, Ники Бът и дори Дейвид Бекъм, който понякога играеше в средата на полузащитата. Но не това попречи на Верон да се разгърне. "Висшата лига не му допадна", обяснява по-късно сър Алекс Фъргюсън. Верон е рекорден трансфер не само за клуба, но и за английския футбол, по това време.
Снимка: Getty Images
Златан Ибрахимович, от Интер в Барселона, 2009 г.
Барса плати 59 милиона английски лири за него, като го представи пред почти пълен стадион в голяма еуфория. Той трябваше да донесе завършващия щрих на един почти съвършен отбор, спечелил току що Шампионската лига. Но шведът не го направи, просто защото не си пасна с отбора. Година по-късно бе продаден.
Анхел ди Мария, от Реал в Манчестър Юнайтед, 2014 г.
59,7 милиона лири са много пари. Юнайтед строши своя и английския рекорд, за да има крилото от Аржентина. Но Ди Мария утихна, след като тръгна великолепно в първите месеци. Голове и асистенции... Но после нещата излязоха от релси. Говори се, че основната причина са лични проблеми извън терена, а не такива на игрището.
Снимка: chelseafc.com
Фернандо Торес, от Ливърпул в Челси, 2011 г.
Даваш 50 милиона лири за най-добрия нападател в лигата и си гарантираш... Хм...
Какво се случи с Торес, който бележеше като машина в червеното на Ливърпул, когато облече синьото на Челси?
Вероятно никога няма да имаме отговор. Но Хлапето спечели трофеи с новия клуб. Без обаче да стане основен играч, какъвто бе преди това.
Денилсон, от Сао Пауло в Бетис, 21 милиона лири, 1998 г.
Нещата не се получиха, защото очакванията към един добър дрибльор, но като цяло неособено ефективен играч, бяха твърде големи. Денилсон не издържа и на изискванията на лигата за физическо присъствие. А и Бетис не бе конкурентен на водещите отбори.
Анди Керъл, от Нюкасъл в Ливърпул, 2011 г.
Привлечен като отговор на продажбата на Торес, Керъл бе далеч от неговата класа. 35 милиона лири и до днес остава най-скъпият трансфер в историята на Ливърпул, но и един от най-неуспешните. Малка утеха е, че клубът си върна 15 от милионите, когато препродаде нападателя на Уест Хем.
Роберто Солдадо, от Валенсия в Тотнъм, 2013 г.
Тотнъм пръсна много пари онова лято и само за седмица два пъти счупи трансферния си рекорд. Солдадо дойде с репутация на голям голаджия в Испания и струваше 26 милиона лири, но... В Англия нищо не се получаваше. Вкара едва 6 гола за два сезона, бе резерва и като цяло - провал. Сега е във Виляреал.
Ерик Ламела, от Рома в Тотнъм, 2013 г.
Той струваше само 25,8 милиона лири, но дни преди Солдадо бе най-скъпият в историята на Тотнъм. Аржентинският гений, наричан в родината Нов Марадона, се оказа момче с труден характер и много сложна адаптация към живота на Острова. Тотнъм не е загубил вяра в него, но ако и в третия сезон не пробие, вероятно ще поеме обратно към Италия.
Андрий Шевченко, от Милан в Челси, 2006 г.
Роман Абрамович го искаше много, а Жозе Моуриньо - не чак толкова... 30 милиона бяха рекордна сума за Челси, а Шева дойде в Лондон като суперзвезда.
Но понякога нещата просто не се получават, между клуб и играч няма химия, камъкът не си тежи на мястото и... Така стана и с украинеца. Първо го върнаха под наем на Милан, а после - с постоянен трансфер в Динамо (Киев).
Снимка: Getty Images
Робиньо, от Реал в Манчестър Сити, 2008 г.
Само час преди Димитър Бербатов да подпише с Юнайтед, на другия стадион в Манчестър цареше възбуда. Бразилецът струваше 32,8 милиона лири, рекорд в историята на Сити! Това бе и първият голям удар на шейховете, показали, че се готвят за сериозни инвестиции в клуба.
Но Робиньо "танцува" само един сезон, след което постепенно помръкна, за да поеме към Милано.
Андрей Крамарич, от Риека в Лестър, 9 милиона лири, 2015 г.
Хърватското дете-чудо премина през януари в Лестър, където 9 милиона лири са страшно много пари. Но нападателят вкара едва един гол, загуби мястото си в атака и сега е резерва. Само на 21 години, Крамарич може тепърва да разгърне качествата си, но етикетът "рекорден трансфер" на клуба, засега му тежи.
Константинос Митроглу, от Олимпиакос във Фулъм, 2014 г.
С репутацията на герой в родината му, с важни голове за Олимпиакос в Шампионската лига, голям опит, мачове с националния на световно и европейско първенство... Нападателят бе създаден да играе във Висшата лига. Когато Фулъм плати умопомрачителните за клуба 13 милиона лири, очакванията бяха огромни. Головата машина обаче игра само веднъж като титуляр, за да се върне в Олимпиакос, където пак започна да вкарва със същото постоянство.
Савио Нсереко, от Бреша в Уест Хем, 2009 г.
Уест Хем плати 9 милиона лири за хитовия нападател, който бе младежки национал на Германия и считан за невероятен талант. Но в Англия не се получи, като тъмнокожият слабичък младеж игра 10 мача и не вкара гол.
По-късно го видяхме у нас с екипите на Черноморец и Берое, но и горе-долу със същия успех. Просто кариерата му бе приключила твърде скоро, след като започна...