На изтощения Ювентус му е трудно в Шампионската лига

Видал и Пирло са най-ценните играчи на "бианконерите" и треньорското ръководство трябва да ги използва разумно и да ги пази Снимка: Getty Images

Ако равенството 2:2 с Челси в Лондон бе прието положително и донесе увереност у тези, които обичат Ювентус, че любимците им могат да стигнат далеч в Шампионската лига този сезон, ремито 1:1 с Шахтьор (Донецк) у дома бе сигнал за тревога в италианския клуб.

Невъзможността да бъдат спечелени трите точки срещу напълно приемливия съперник, носи значителна несигурност относно изхода от групата. В Торино вероятно са си представяли, че леко ще излязат от нея в ролята на победители или поне втори в крайното класиране, но сега ще трябва да се потрудят, за да спечелят десетина точки, които да им гарантират това.

Друго нещо, върху което трябва да се замислят в лагера на "бианконерите", е ротацията в състава. Звездата на Юве Андреа Пирло срещу украинците изглеждаше далеч от най-добрата си форма, а по-големият проблем е, че съвсем не бе само той.

Преди две седмици, Артуро Видал получи травма в глезена и докато получаваше медицинска помощ, Челси откри резултата, а докато намери обратно своето място на терена, "сините" отбелязаха и втори гол.

Скоро след това, буквално куцукайки на един крак, чилиецът намали изоставането, вероятно подпомогнат от мощна обезболяваща инжекция, бита му от медицинския щаб с оглед на това да може да доиграе мача.

Халфът получи почивка в мача срещу Киево три дни по-късно, но след това бе титуляр срещу Фиорентина миналия вторник и в събота игра 90 минути срещу Рома.

Нормално е ключов играч като него да бъде подлаган на такива натоварвания, но не и след като е играл един час с контузия. А когато Видал не е на 100% готов, Пирло също се натоварва допълнително, което е чиста безотговорност!

Резултатът от нея бе, че вчера срещу Шахтьор на "бяло-черните" просто не им достигаше физически капацитет да са на обичайното си ниво. "Старата госпожа" беше надбягана, пресирана и надиграна през по-голямата част от първото полувреме, а надеждите за гръмко завръщане в Шампионската лига претърпяха тежък удар.

И въпреки че Хенрик Мхитарян, Фернандиньо и Вилиан заслужават силни комплименти за представянето си, бихме могли да допуснем, че ако от Юве се бяха отнасяли по-разумно и щадящо към своите най-важни футболисти, то италианският гранд можеше спокойно да спечели трите точки.

Голът, с който Алекс Тейшейра откри за "оранжевите" в 23-ата минута, бе напълно заслужен и домакините имаха голям късмет да изравнят бързо чрез Леонардо Бонучи, защото в противен случай щяха да имат нужда да увеличат темпото, а още в тази ранна фаза на мача изглеждаха изтощени.

Наистина, Юве можеше да победи в този мач, ако Алесандро Матри не бе пропилял чисто положение, но украинците могат да се оплачат от същото, особено в края на срещата, когаго Вилиан нацели гредата.

Донякъде успокояващо за "бианконерите" е да знаят, че могат да бият Шахтьор, но е голям пропуск, че това не стана в първата среща на свой терен, а причината се крие в избора на играчи при победата над Рома с 4:1 в събота.

На почивката шампионите на Италия водеха с 3:0 и на практика мачът бе приключил. Въпреки това Пирло и Видал не получиха почивка. Смените в състава бяха направени в края на срещата, като терена напуснаха рядко използваните Матри и Де Челие, както и Маркизио, който бе играл само 15 минути срещу Фиорентина през седмицата.

Формата на италианския национален халф се подобрява непрекъснато, но все пак той си остава трети по важност в централната зона. Пирло е артистът, маестрото, човекът, който създава головете, а Видал е физическият фундамент на атаките, чието начало поставя от дълбочина.

Забравете защитниците - именно умението на чилиеца да отнема топката стои в основата на това, че през шампионската кампания 2011/12 Ювентус не допусна загуба и получи само някакви си 20 гола.

Така че липсата на кондиция у Видал обяснява елементарно защо тилът на "бяло-черните" толкова често бе застрашаван снощи.  Бардзали, Бонучи и Киелини изглеждаха неузнаваемо уязвими всеки път, когато "миньорите" разиграваха пасове в зоната между отбраната и халфовете на Юве.

Щефан Лихтщайнер отдясно и Квадво Асамоа отляво успяваха да пробиват по фланговете, но техните пробиви не носеха нищо позитивно, тъй като защитата на Шахтьор безпроблемно обираше високите топки.

Определено умореният Ювентус не е същият като този, който познаваме. С често допускащата грешки защита и изтеглената назад средна линия, нападателите също са принудени да се връщат, което им пречи да играят обичайната си роля и да оползотворяват превъзходството във владеене на топката.

Срещу украинците се случи нещо много рядко срещано - "Старата госпожа" отстъпваше в този компонент в съотношение 43:57 процента. В оптимална физическа форма Юве пресира съперниците 90 минути, но не можем да очакваме да го прави два пъти седмично.

Треньорският щаб трябва да предпазва най-важните играчи в похода за връщане на европейската слава, защото ако продължава по същия начин, спокойно може да се освободи от допълнителните натоварвания в Шампионската лига още преди Коледа...