Крал Роналдо все още е незаменим, Англия се върна в първи клас: 4 неща, които научихме от Лигата на нациите

Португалия - Холандия е финалът в първото издание на Лигата на нациите.

В неделя ще знаем кой е победителят във все още новия турнир на УЕФА, но и преди това има какво да анализираме от двата атрактивни полуфинала в надпреварата, изиграли се на португалска земя.

Португалия спечели правото да се бори за трофея след успех с 3:1 над Швейцария в първия полуфинал. На "Ещадио до Драгао" герой за страната си отново стана Кристиано Роналдо, който наниза хеттрик, а двете му попадения малко преди края сложиха точка на спора.

Вчера Холандия надделя над Англия също с 3:1, но този път след продължения, а двубоят беше доста оспорван и премина при поделено надмощие. Играчите на Гарет Саутгейт обаче направиха две много сериозни грешки в продълженията при 1:1 и първо Кайл Уокър си вкара автогол след загубена от Джон Стоунс топка, а после Рос Баркли също се издъни при разиграване близо до вратата на Англия и Куинси Промес вкара третия гол във вратата на Пикфорд.

Преди това нещата въобще не вървяха зле за "трите лъва" и те поведоха с гол на Маркъс Рашфорд от дузпа след половин час игра, после силното начало на второто полувреме можеше да доведе до втори гол и вероятно край на интригата.

Изгряващата звезда Матейс де Лихт обаче се реваншира за гафа си, довел до дузпата за Англия, и двайсетина минути преди края на редовното време изравни с глава след корнер, за да прати срещата в продължения.

И в двата полуфинала имаше решителни намеси на ВАР.

В сряда дузпа за Португалия беше отменена и вместо това беше отсъдена друга дузпа, но за Швейцария. Вчера гол на Рахийм Стърлинг, с който Англия щеше да поведе с 2:1 и вероятно да спечели мача, беше отменен след консултация с технологията заради много, много тънка засада.

Ето четири основни неща, които научихме от тези два мача в Лигата на нациите и върху които си заслужава да помислим преди последните два мача от турнира - срещата за 3/4 място между Англия и Швейцария и спора за купата между Холандия и Португалия.

1. Незаменимият Роналдо превръща Португалия във фаворит

Обновеният състав на Португалия се радва на страхотен прогрес и на утвърждаването на обещаващи нови имена. Но някои неща няма как да се променят - незаменимият в редиците на "мореплавателите" е само един.

На португалците едва ли им харесва да мислят по въпроса как ще изглежда отборът им, когато Роналдо прекрати кариерата си. Но засега Кристиано не е готов да оставя който и да е да бъде негов наследник. Той вече е на 34, но с хеттрика срещу Швейцария за кой ли път поведе Португалия и в неделя ще опита да спечели втори трофей с националния си тим. Ако има причина португалците да са фаворити във финала, то тя не е домакинството, а геният на Роналдо.

2. Англия внезапно се върна много назад в развитието си

Начинът, по който беше загубен мачът вчера няма как да не остави ужасно усещане у англичаните. "Трите лъва" страшно много прогресираха с представянето си на Мондиал 2018 и със спечелването на групата в Лигата на нациите, но вчерашният мач изглеждаше като голяма крачка назад.

Защитата на Англия се оказа твърде неподготвена за холандската преса и периодично допускаше гафове, дошли най-вече от неизменното желание атаките да се градят с разигравания между бранителите. Загубените топки в собствената половина можеха да доведат до още няколко гола във вратата на Джордан Пикфорд, но грешките бяха наказани чак в продълженията. И Гарет Саутгейт никак не помогна с решението да извади от титулярите всички, които играха във финала на Шампионската лига между Ливърпул и Тотнъм.

Надеждата е, че обликът на отбора би бил по-различен, когато в стартория състав са например Хари Уинкс, Джордан Хендерсън и Трент Александър-Арнолд. Разбира се, и Хари Кейн, когато е напълно здрав и натрупал игрова практика. По средата на пътя до Евро 2020, Саутгейт със сигурност има над какво да размишлява.

3. Лигата на нациите е само началото за тази Холандия на Куман

Тази Холандия на Роналд Куман се превръща в един от най-вълнуващите национални тимове в света в момента. В младите футболисти, които играят все по-основна роля за селекционера, се вижда огромен потенциал и е лесно да им бъдат простени грешки като тази на Де Лихт, довела до дузпата за Англия.

Показателно за характера на "лалетата" е, че те далеч не изиграха перфектен мач снощи и дълго време нещата изобщо не се развиваха в тяхна полза. Дори когато започнаха трайно да контролират топката, на тях им липсваше пробивност в предни позиции срещу обърканата английска защита и до изравнителния гол на Де Лихт изглеждаше, че вечерта ще свърши разочароващо за тях. Холандците обаче не само не спряха да атакуват, но и се възползваха от гафовете на противника, точно когато им беше най-необходимо.

На Куман му трябват още един-двама футболисти в атака, за да разполага със завършен отбор, но и сега Холандия вече е тим, който може да се бори за трофеи - не само в неделя в Лигата на нациите, но и догодина на Европейското първенство.

4. Какво се случва с Джон Стоунс?

Той трябваше да бъде бъдещето на английската защита, но нещата за Джон Стоунс се развиват зле далеч преди загубата от Холандия. В Манчестър Сити бранителят постепенно се превърна в резерва, защото грешките му станаха неприятна традиция.

Стоунс е един от тези защитници, които могат да бъдат феноменални в 89 от 90-те минути, но в 90-ата да се изложат и да провалят всичко. Трите години под ръководството на Пеп Гуардиола не изкорениха това, макар че футболистът доста разви други аспекти от играта си. Ненужните рискове, които поема при разиграването на топката като последен в защитата, трябва да бъдат изчистени, ако Стоунс иска да се превърне в защитник от световна класа, какъвто все още би могъл да бъде.

Новините

Най-четените