Ливърпул триумфира в голов празник в дербито на кръга срещу Арсенал

Звезда на следобеда бе бразилецът. Снимка: getty.com
Звезда на следобеда бе бразилецът.

Истинско голово шоу сътвориха отборите на Арсенал и Ливърпул в дербито на първи кръг на Висшата лига. Зрителите видяха 7 гола, атакуващ футбол и много красиви попадения на „Емирейтс“ при победата на тима, воден от Юрген Клоп с 4:3.

За победителите се разписаха Лалана, Мане и на два пъти Коутиньо, а за лондончани вкараха Уолкът, Чембърейн и Чембърс. В състава на Арсенал липсваха няколко основни футболисти, а защитата на домакините бе сериозно осакатена, защото липсваха основните стълбове Косчелни, Мертазакер и Габриел.

Срещата започна абсолютно равностойно, а „артилеристите“ залагаха на много скоростни атаки. На моменти обаче това им изиграваше лоша шега, защото когато губеха топката, зейваха празни пространства в тяхната половина заради високо изнесената защита.

В 28-ата минута много неадекватен шпагат на Морено повали Уолкът на земята, а английският национал пое инициативата и застана зад бялата точка. Изстрелът му обаче не беше достатъчно прецизен и попадна в обсега на Миньоле, който парира.

Само минута по-късно обаче Лалана изгуби топката в центъра на терена, Иуоби бързо намери Уолкът отдясно, крилото на Арсенал стреля точно в далечния ъгъл, давайки аванс на домакините.

В добавеното време на първата час Роб Холдинг игра непозволено и извърши нарушение пред наказателното поле на Арсенал. Коутиньо пък сътвори истински шедьовър, изпълнявайки перфектен пряк свободен удар, за да матира Чех.

Ливърпул започна на много вихрено втората част и в 49-ата минута обратът бе факт. Фирмино и Коутиньо отново комбинираха бързо в половината на Арсенал, след което авторът на първия гол за мърсисайдци продължи към Вайналдум. Холандецът центрира много прецизно към Лалана, който овладя добре и преодоля Чех - 1:2.

В 56-ата минута Коутиньо отбеляза трети гол за Ливърпул, а малко по-късно Петър Чех го лиши от хеттрик. Кошмарът за Арсенал продължи, когато Аарън Рамзи напусна принудително заради контузия след час игра.

В 63-ата минута Садио Мане разпиля защитата на „топчиите“ и покачи на 4:1. Малко по-късно обаче солова акция на резервата Окслейд-Чембърлейн доведе до страхотно попадение за Арсенал. Крилото преодоля двама играчи на съперника, а после влезе на скорост в наказателното поле и стреля, а след рикошет Миньоле нямаше какво да направи.

В 75-ата минута Чембърс върна отбора си в играта и намали на 4:3, поставяйки Ливърпул отново под напрежение. Играчите на Клоп обаче удържаха до края и не допуснаха изравняване.