Този път Акинфеев не стигна. Хърватия ще спори с Англия за място на финала

Нова победа след дузпи! Снимка: Getty Images
Нова победа след дузпи!

Хърватия изхвърли домакина Русия от Мондиал 2018 след победа с изпълнение на дузпи.

След като стигнаха до четвъртфиналите след изпълнения на дузпи, не успяха да определят победител в редовното време и завършиха наравно 1:1, а в продълженията си размениха по още едно попадение за ново равенство - 2:2.

Денис Черишев откри резултата в 31-вата минута. Осем по-късно Андрей Крамарич изравни. В 101-вата Домагой Вида осъществи пълен обрат за хърватите, но в 115-ата единственият останал бразилец на Световното - Марио Фернандеш вкара за 2:2.

При дузпите обаче Фернандеш пропусна, както направи и Смолов, докато Игор Акинфеев този път успя да спаси само една и така Хърватия стигна до победа с 4:3 при наказателните удари и си осигуриха полуфинал срещу Англия.

Двубоят започна с вихрени атаки и към двете врати, а още в четвъртата минута удар на Дзюба бе блокиран от хърватски бранител.

Само въпрос на време беше, докато един от двата тима открие резултата, и след няколко пропуска Русия поведе.

В 31-вата минута „сборная“ организира бърза атака през центъра, Черишев разигра на двойно с Дзюба и със страхотен удар от дъгата прати топката в горния десен ъгъл на вратата, а Субашич само успя да я изгледа как влита в мрежата му.

Авансът на домакините обаче издържа само осем минути. В 39-ата Манджукич се понесе по лявото крило и центрира, Крамарич си отвори място за удар между четирима бранители на Русия и с глава пусна топката по диагонала в долния ляв ъгъл на Акинфеев.

Втората част започна по същия начин, но този път с превез за хърватите. 15 минути след подновяването на играта разбъркване в наказателното поле на Русия за малко не доведе до втори гол във вратата на Акинфеев. Топката стигна до Перишич, който стреля по диагонала, но ударът му срещна гредата. След това топката се разходи по голлинията само за да излезе в аут и всички в Русия да си отдъхнат с облекчение.

Постепенно, руснаците изравниха играта и на свой ред създадоха опасности пред Субашич, но и от тях не произлезе нищо опасно. Така, равенството се запази след изтичането на редовното време и за втори пореден път и Русия, и Хърватия влязоха в продължения.

В самия край на редовното време Даниел Субашич получи неприятно разтежение, но трябваше да остане на терена, тъй като селекционерът Златко Далич тъкмо бе извършил третата си смяна.

ПРОДЪЛЖЕНИЯ

Въпреки контузията на Субашич, той остана на терена, а Далич използва четвъртата си смяна, на която получи право с началото на продълженията, да пусне Ведран Чорлука на мястото на Шиме Върсалко, който също получи схващане.

Играчите на Хърватия изглеждаха изтощени, като и Марио Манджукич също накуцваше още от края на редовното време, но един корнер промени всичко.

Лука Модрич центрира в 101-вата минута, Домагой Вида остана непокрит и стреля с глава. Топката мина между краката именно на Чорлука, както и покрай двама играчи на Русия, изненада Акинфеев и влезе в левия ъгъл на вратата му – 2:1 и пълен обрат за Хърватия.

Селекционерът Станислав Черчесов обаче не спираше да надъхва публиката и благодарение на тяхната подкрепа домакините стигнаха до равенството.

Влезлият като резерва Пиварич спря пас с ръка на границата на наказателното поле, за което съдията отсъди фаул и му показа жълт картон. В 115-ата минута Дзагоев центрира в наказателното поле и намери Фернандеш, който с глава изравни.

Минута преди края на продълженията Субашич спаси вратата си от трети гол и всичко отново трябваше да се реши след рулетката на дузпите.

ДУЗПИ (Русия - Хърватия 1:1 в редовното време, 2:2 след продължения)

0:0 ПРОПУСК, Смолов (лека дузпа, копна топката в стил Паненка и Субашич с една ръка спаси)
0:1 ГОЛ, Брозович (неспасяемо в горния ляв ъгъл, Акинфеев хвана ъгъла)
1:1 ГОЛ, Дзагоев (вляво на Субашич, който се хвърли на другата страна)
1:1 ПРОПУСК, Ковачич (страхотно спасяване на Акинфеев с една ръка в долния ляв ъгъл)
1:1 ПРОПУСК, Фернандеш (голмайсторът в продълженията за Русия прати топката извън очертанията на вратата)

1:2 ГОЛ, Модрич (огромен късмет. Акинфеев хвана ъгъла, игра с топката, но тя рикошира в дясната греда и влезе в мрежата)
2:2 ГОЛ, Игнашевич (безпощаден удар в левия ъгъл)
2:3 ГОЛ, Вида (спокойно, в горния ляв ъгъл)
3:3 ГОЛ, Кузяев (отново в левия ъгъл, Субашич се хвърли в другия)
3:4 ГОЛ, Ракитич (както срещу Дания, Ракитич отново вкара финалната дузпа за Хърватия)