Джони Барнс тръгва към вратата, преди да вкара гола, който и до ден-днешен е смятан за най-красивият, отбелязан от чужденец на "Маракана".
Година преди финалите на световното първенство митичният стадион "Маракана" все още не е напълно готов.
Отвътре нещата изглеждат добре, но не така стои въпросът отвън...
На места около "Маракана" е като след бомбардировка. Контролата Бразилия - Англия дори висеше на косъм, след като бе издадена съдебна забрана за провеждането на мача от съображения за сигурност.
Съдът отмени своето решение, след като полицията и общинските комисии спешно внесоха документация и гаранция, че няма опасност за здравето и живота на хората, които се очаква да се струпат на реновираното съоръжение. Спорните точки касаеха противопожарната охрана, аварийните изходи, размерите на буферните зони, както и схемата за евакуация.
Ден преди срещата англичаните се чувстаха добре на плажа Копакабана, където проведоха отпускащо занимание.
След леката кондиционна тренировка футболистите на "трите лъва" се пуснаха на кратка разходха край плажната ивица за радост на местните фенове. Вратарят Джо Харт е повел групата и леко усмихнат се надява той и съотборниците му да напишат нова славна страница в този исторически сблъсък.
Отново сплотен колектив, но в друга епоха. Страхотна снимка! Английските национали релаксират преди двубоя срещу Бразилия на световното в Мексико през 1970 година. Повечето от островните звезди небрежно си пушат цигарата - нещо напълно нормално за онези дни.
Исторически момент от този мач и спасяването на английския вратар Гордън Бенкс след удара с глава на Пеле. Жаирзиньо проби мощно отдясно и намери Краля около точката за изпълнение на дузпата. Пеле отправи силен удар с глава, а топката тупна на метър и нещо пред голлинията. Бенкс бе застанал в другия ъгъл, но успя да се придвижи и с котешки рефлекс извади кълбото с една ръка над вратата.
На терена се проведе истинска битка. Тук Алън Мълъри печели висока топка в борба с Евералдо. Англия обаче загуби с 0:1 след гол на Жаирзиньо.
След мача Пеле беше много по-щастлив от Боби Мур, но англичанинът прие поздравленията му с джентълменска усмивка и двамата си размениха фланелките.
Въпреки поражението от Бразилия, Англия се класира за четвъртфиналите, но отстъпи на ФРГ. Западногерманците губеха с 0:2, но стигнаха до пълен обрат и пратиха "трите лъва" у дома. Верните английски фенове останаха разочаровани, тъй като се надяваха Англия да повтори успеха си отпреди 4 години, когато взе световната купа.
Отново фотос от знаменитото 2:0 за Англия на "Маракана" през 1984 година. Джон Барнс отбеляза феноменален гол, преминавайки на парад през шокираната отбрана на домакините. "Не успяха да реагират, защото не вярваха, че англичанин е способен на нещо такова", шегува се Барнс за този гол. Всъщност цяла Англия не успява да види попадението на живо заради проблем с трасето от Бразилия.
Този английски отбор имаше пълното право да отпразнува успеха в Рио, тъй като е първият и единствен, който успя да победи Бразилия като гост.
Малко английски хумор. На Острова още се смеят на лафа, че голът на Барнс бил толкова хубав, че никой не обърнал внимание на втория... Всъщност негов автор е Марк Хейтли с глава след чудесна асистенция на Барнс. На снимката двамата голмайстори празнуват победата в съблекалнята на "Маракана".
Вратарят на Англия Рон Спрингет се опитва да изгони куче, което връхлетя на терена по време на четвъртфиналаната среща между Бразилия и Англия на световното първенство през 1962 година, играна във Вина дел Мар. В края на краищата Джими Грийвс успява да изпъди неканения гост, като черният палавник му се изпишква на крака в знак на несагласие с него. По-късно се появява слухът, че Гаринча е осиновил бездомното животно... Кой знае дали е така? Едно нещо обаче е сигурно - Гаринча се разписа на два пъти, а Вава - веднъж, за успеха на "селесао" с 3:1 по пътя към полуфиналите и втората поредна световна титла.
Гари Линекер бележи във вратата на Бразилия с летящ плонж по време на контролата през 1987 година. Неговото попадение изведе гостите напред в резултата, но Мирандиня попари тима, воден от Сър Боби Робсън и проверката приключи без победител - 1:1.
5 години по-късно, отново в приятелски двубой, Гари Линекер не успя да преодолее вратата на "селесао", въпреки че имаше възможност да го направи от дузпа. Изпълнението му обаче бе кошмарно. Този пропуск му костваше рекорд - да изравни Сър Боби Чарлтън с 49 попадения за националния тим. Линекер си остана с 48, след като не успя да реализира и на европейското първенство в Швеция малко след тази проверка, завършила отново 1:1.
Дойде ред на Сър Боби Робсън като 25-годишен в борба с Алтафини на Мондиал'58 в Гьотеборг, Швеция. Робсън изигра само 20 мача с екипа на "трите лъва", но ще бъде запомнен с 8-годишната си работа начело на националния тим, с който достигна четвъртфинал през 1986 в Мексико и полуфиналите 4 години по-късно в Италия.