Варди, Сити, Пуул, скучно дерби и кратък полет за Арсенал

Джейми Варди - 11 поредни кръга във Висшата лига с гол. Рекордът на Ван Нистелрой падна...
Лестър – Манчестър Юнайтед 1:1
Очакваното се случи – Варди счупи рекорда на Рууд ван Нистелрой, отбелязвайки в 11-и пореден кръг. И то – срещу бившия отбор на холандеца. Бастиан Швайнщайгер пък спаси Юнайтед във втори пореден кръг. Въпреки равенството, двата отбора остават в челото. Сити излезе първи, но само благодарение на по-добрата си голова разлика, а Юнайтед е само на точка зад тях. „Червените дяволи“ обаче отново отегчиха, като и Марсиал, и Рууни нямаха по нито едно смислено отиграване. Въпреки това, Юнайтед няма загуба в редовното време от началото на октомври, когато загуби с 0:3 от Арсенал в Лигата.
Борнемут – Евертън 3:3
„Карамелите“ на два пъти загубиха преднината си, като „черешките“ стигнаха до точката с гол в 98-ата минута в един от най-интригуващите мачове от началото на сезона. Прекрасни първи 45 минути за Евертън и 2:0 на почивката. След това – два гола за домакините и равенство до 90-ата минута. 95-а – гол на Рос Баркли, радост, фенове на Евертън на терена, поглед в земята от Еди Хау. Само три по-късно – Борнемут отново изравни и отне трите точки от Евертън, които щяха да пратят „карамелите“ на шестата позиция – там, където в момента е градският съперник Ливърпул.
Съндърланд – Стоук Сити 2:0
Четири поредни мача без загуба и четири гостувания без допуснат гол – Съндърланд сложи край и на двете положителни серии на Стоук. „Грънчарите“ останаха с човек по-малко на терена малко след началото на втората част, след като капитанът им – Райън Шоукрос – получи втори жълт картон. Съндърланд се възползва по най-добрия начин от численото си превъзходство и с два късни гола си осигури втори пореден успех в Лигата. Стилът на Големия Сам вече се усеща и „черните котки“ са над чертата.
Манчестър Сити – Саутхемптън 3:1
„Гражданите“ се върнаха на победния път след два кръга без успех. Възвърнаха си и лидерската позиция в класирането. В отсъствието на ненапълно възстановения Давид Силва (който все пак поигра последните 15 минути), Фабиън Делф се справи добре и вкара дебютния си гол за Сити, не и без късметлийски рикошет. Уили Кабайеро отново не бе достатъчно убедителен в отсъствието на контузения Джо Харт, но „светците“ не успяха да се възползват от несигурните му отигравания.
Астън Вила – Уотфорд 2:3
Облаците над „Вила парк“ продължават да се сгъстяват. 11-ата загуба за сезона остави Вила на последното място с едва пет спечелени точки. Победата прати Уотфорд на 11-ата позиция, на девет точки от опасната зона. Аурелио Гомес бе изваден принудително на носилка след сблъсък със съотборник, но след медицински прегледи, се оказа, че всичко е наред с вратаря. Все още Вила допуска много голове във вратата си, но добрата новина, ако може да извадим такава, е количеството създадени положения.
Кристъл Палас – Нюкасъл 5:1
Съботният следобед започна добре за „свраките“. Сисе отбеляза и в третия си мач срещу Палас, но след това – домакините взеха нещата в свои ръце. Това бе първи успех за Алън Пардю срещу бившия му тим. Победата прати Палас на седмата позиция, на три точки от топ 5. „Орлите“ отбелязаха повече от два гола в Лигата за първи път от откриващия кръг на сезона, когато победиха Норич с 3:1. С втората поредна загуба, Нюкасъл се върна в зоната на изпадащите.
Тотнъм – Челси 0:0
Разочароващо нулево равенство в дербито на кръга. За съжаление, бързината в играта на двата отбора и няколкото опасни удара през първото полувреме не донесоха гол в нито една от двете врати. През втората част – опасните положения почти липсваха и равенството бе най-справедливият резултат. Тимът на Жозе Моуриньо продължава с ужасяващата си форма като гост – взе едва пет точки от седемте си мача далеч от „Стамфорд Бридж“. Тотнъм пък запази петата си позиция и остава без поражение вече 13 мача в Лигата след загубата си от Юнайтед на старта.
Ливърпул – Суонси 1:0
Без Коутиньо, Ливърпул изглеждаше беззъб. Единственият начин, по който „червените“ можеха да вземат трите точки, бе от дузпа, както и стана. Това бе и 136-ият отсъден 11-метров наказателен удар в полза на мърсисайдци – най-много в историята на Висшата лига. Ливърпул е отбелязал 103 от тях. Все пак, Ливърпул взе победата, вече е шести, на шест точки от лидера Манчестър Сити. Това бе първа победа за Клоп на „Анфийлд“ във Висшата лига, а добрите новини за „червените“ продължиха със завръщането на Даниел Стъридж и капитана Джордън Хендерсън, които влязоха от скамейката. Сезонът за Суонси пък започва да се превръща в кошмар. След силното начало, „лебедите“ имат само една победа във всички състезания от началото на септември насам.
Уест Хем – Уест Бромич Албиън 1:1
„Чуковете“ вече четири кръга са без победа и паднаха до осмата позиция в класирането. Нелеп автогол коства победата на Уест Хем, след като домакините бяха повели чрез прекрасно изпълнен пряк свободен удар от Сарате. За УБА – това бе втори пореден кръг без поражение и тимът на Тони Пюлис остава на безопасна дистанция от осем точки от опасната зона.
Норич – Арсенал 1:1
За втори пореден път след като поведе, Арсенал не успява да вземе трите точки. След като допусна обрат в предишния кръг срещу УБА, „артилеристите“ взеха само точка от гостуването си на Норич. Освен това, дадоха и две нови жертви: Лоран Кошчелни и Алексис Санчес излязоха контузени. Влезлият на мястото на Кошчелни Габриел, сбърка фатално при изравнителния гол на „канарчетата“. Петер Чех пък спаси на няколко пъти тима си от загубата и Норич може и да съжалява за изпуснатата победа. Трети пореден кръг без победа остави Арсенал на четвъртата позиция, на две точки от лидера Сити.

Успя! Джейми Варди успя! 11-и пореден кръг с гол за английския нападател и рекордът на Ван Нистелрой падна.

Лестър не успя да удържи лидерството и да се превърне в първия отбор извън традиционния топ 5 на върха в класирането от 14 години насам.

Манчестър Сити се върна в челото на таблицата с рутинен успех над Саутхемптън у дома, а Фабиън Делф реализира дебютния си гол за „гражданите“.

14 минути – толкова време отне на Арсенал да стигне до Норич със... самолет. С една по-малко обаче изтрая преднината на „артилеристите“ и тимът на Арсен Венгер си тръгна само с точка.

От Тотнъм и Челси се очакваше да направят дербито на кръга, но вместо това – Борнемут и Евертън направиха шоуто. На „Вила парк“, също беше интересно и с много голове.

В галерията ще видите подробностите за всеки един от мачовете от 14-ия кръг във Висшата лига.