Ювентус е осемкратен пореден шампион на Италия и през седмица тифозите му гледат на клубния стадион в Торино една от двете суперзвезди на съвременния футбол Кристиано Роналдо. Но Юве не е лидер по посещаемост в Калчото, което не е толкова изненадващо. Просто няма как. Капацитетът на "Алианц" 41 500 и е почти пълен за всеки домакински мач от Серия "А". Всъщност, пристигането на Роналдо в Торино не промени почти нищо. През сезон 2017/18 "бианконерите" събираха средно по 39 300 души на мач, а сега са с 300-400 повече.
Интер и Милан продължават да делят един стадион - легендарния "Сан Сиро" с капацитет от 80 хиляди и двата гранда са на върха по посещаемост до момента. "Нерадзурите" изпреварват своите съседи по обективна причина - играят страхотен футбол и се конкурират с Ювентус за титлата. До момента Интер събира над три хиляди души повече средно на мач спрямо миналия сезон, а Милан - две хиляди. Това допринесе за цялостното увеличение на посещаемостта в Серия "А", която е 27 000 зрители на мач срещу 25 100 през миналата кампания.
Друга причина за ръста на броя на тифозите, които гледат футбол на живо, е изпадането на Емполи, който събираше едва по 9000 на мач дърпаше средната посещаемост надолу. В елита са вече южняците от Лече, които през седмица привличат 24 700 тифози на стадиона си.
Аталанта се справя невероятно през последните сезони, но е в дъното на класирането по публика, изпреварвайки единествено Сасуоло и СПАЛ. Миналата година "бергамаските" имаха средно по 18 000 в Бергамо, а сега са с 4500 по-малко заради течащата реконструкция на клубното съоръжение. "Атлети Азури д'Италия" ще е напълно готов едва през 2021-ва. Трябва да се отбележи и фактът, че в първите си две домакинства през кампанията Аталанта прие съперниците си на на "Енио Тардини" в Парма.
Друг логичен въпрос е: "Къде е Наполи?".
"Партенопеите" са на шесто място със средна посещаемост от 35 600. На стадион "Сан Паоло" също се извървшват ремонтни работи и не се ползва пълният му капацитет. Потенциално до края на сезона неаполитанците могат да изпреварят Фиорентина (35 800 до момента). А теоретично дори Рома (36 700) и Юве (39 700), тъй като ремонтираният "Сан Паоло" ще бъде готов да побере 55 000 зрители.
Подобна посещаемост в Италия не е имало от 19 години, когато шамион стана Рома. Тогава по италианските терени бродираха играчи като Ернан Креспо (Лацио), Андрий Шевченко (Милано), Габриел Батистута (Рома), Кристиан Виери (Интер), Давид Трезеге (Юве) и др.
Но ако трябва да сме честни, Италия помни и много по-добри времена. Средната посещаемост през сезон 1997/98 беше над 31 000 (сезонът, в който Юве стана шампион, а Роналдо-Феномена бе втори голмайстор след Оливер Бирхоф). Над 30 000 средно гледафа футбол на живо на Ботуша и в края на 80-те - ерата на Марадона в Наполи.
Вярно е, че на фона на другите топ лиги, в Серия "А" все още има какво да желаят. Италия изпреварв само Франция (22 700) и е далеч зад Висшата лига (39 800) и Бундеслигата (40 300). Ла Лига е с 28 900, а за родната Първа лига предпочитаме да не дискутираме...